Jak zauważył w piątek prezes krakowskiego lotniska Radosław Włoszek, rosnąca liczba pasażerów to wynik m.in. uruchamiania nowych połączeń i coraz większej ich popularności.

„Ostatni miesiąc upłynął pod znakiem nowych przewoźników: YanAir zainaugurował loty do Odessy, a Laudamotion ogłosił loty do Wiednia. W tym roku aż 23 przewoźników oferuje połączenia prosto z Krakowa” - powiedział prezes Kraków Aiport.

Zaznaczył, że pasażerowie korzystają z nowych możliwości lotów tranzytowych, jakie daje uruchomione w kwietniu tego roku przez PLL LOT połączenie do Budapesztu. Cieszy się ono dużym zainteresowaniem osób, które podróżują dalej samolotami polskiego narodowego przewoźnika do Stanów Zjednoczonych.

Z kolei z połączenia do Dubaju, uruchomionego w kwietniu przez linię flydubai, coraz częściej korzystają podróżni lecący do Australii, a także Tanzanii, Indii oraz na Sri Lankę.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym, który w zeszłym roku odprawił ponad 5,8 mln osób, a na ten rok prognozuje 9-proc. wzrost ruchu pasażerskiego, co oznacza przekroczenie progu 6 mln pasażerów rocznie.

W letnim rozkładzie lotów, który obowiązuje od 20 marca, ma 103 połączenia do 27 krajów na czterech kontynentach. Oferuje je 22 przewoźników operujących z krakowskiego lotniska.

 

 

 

(PAP/ko)