Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Żałobna gondola i śmierć karnawału

  • Robert Konatowicz
  • date_range Wtorek, 2018.02.13 13:19 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:32 )
Oto budynek znany wszystkim miłośnikom Wenecji. Ca' Vendramin Calergi -wczesnorenesansowy pałac przy Canal Grande .Dziś mieści się tam kasyno.

Zdjęcia: Robert Konatowicz, Krzysztof Łabno i Hiroshi Kurotaki.

Dokładnie 135 lat temu w zmarł w nim Ryszard Wagner, o którym w pewnym filmie Woody Allen powiedział (wychodząc z Metropolitan Opera), że "nie może zbyt dużo słuchać Wagnera. bo zaraz ma ochotę napaść na Polskę".

Wagner zmarł w ramionach żony - Cosimy, której ojcem był Liszt (ledwo o 2 lata starszy od zięcia).

Pogrzeb był bardzo teatralny-zaczął się krótką podróżą przez Canal Grande od Ca' Vendramin do dworca Santa Lucia a potem pociagiem do Bawarii. Liszt pod wpływem wydarzenia napisał jeden z najważniejszych późnych utworów-"La lugubre gondola"- "Gondola żałobna ". Ma on wiele wersji-ja wybrałem tę:

Szwedzki laureat Nobla-Tomas Tranströmer napisał wiersz „Gondola żałobna 2”. Gondola żałobna to łódź, na której Wagner wyprawia się (albo raczej: jest przez kompozytora, a potem przez poetę wyprawiany) w zaświaty. Zaczyna się to tak: „Dwóch dziadków, teść i zięć, Liszt i Wagner, mieszka przy Canale Grande / wraz z tą niespożytą kobietą, która wyszła za króla Midasa, / tego, który wszystko, czego się dotknie, przemienia w Wagnera”. Czytelnik spodziewa się rozwinięcia tej historycznej anegdoty, ale w Tranströmer robi przeskok do roku 1990. Wszystko zmierza do trzywersowego zamknięcia: „Śniło mi się, że idę do szkoły i jestem spóźniony. / W klasie wszyscy nosili białe maski. / Kto był nauczycielem, trudno było orzec”. Oto specyficzny humor szwedzkiego poety.

Śmierć w Wenecji też jest swoistym teatrem, ale przecież to miasto jest jedną wielką sceną teatralną z najlepszymi na świecie dekoracjami.

W tej magicznej przestrzeni i magicznym czasie umierającego karnawału - człowiek może się rozdwoić na moście Rialto.

 

Ta śmierć, śmierć karnawału to inaczej mówiąc powolne ciemnienie malowideł.

Malowideł, które niebawem, wzorem weneckiej opery La Fenice odrodzą się z popiołów.


 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię