Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Teraz kultura!

W świecie globalizacji jedynie kultura i sztuka wyróżnia nas spośród innych. Mamy takie same samochody, buty, ubrania, kosmetyki jak Europejczycy innych krajów, ale inną literaturę, malarstwo, muzykę, teatr czy taniec. To właśnie artyści, dzięki swojej potrzebie tworzenia, przechowują w swoich dziełach naszą odmienność, naszą tożsamość. Kultura świadczy o nas i o kondycji naszego społeczeństwa. Dlatego o kulturę, jedną z najcenniejszych dziedzin życia, trzeba dbać. I powinno być to obowiązkiem państwa.

fot: A. Malatyńska

Tymczasem kultura i sztuka należy do zaniedbanych dziedzin w naszym kraju. Brak odpowiednich rozwiązań legislacyjnych, permanentne trwające wiele lat niedofinansowanie instytucji oraz organizacji pozarządowych działających w sektorze kultury, brak ochrony twórców, powoduje, że środowisko kultury ulega pauperyzacji. Znam twórców, którzy aby mogli zajmować się sztuką wakacje poświęcają na pracę na zagranicznych budowach. W ten sposób zarobione pieniądze dokładają, by mogli przeżyć przez rok działając w kulturze.

18 i 19 czerwca w Warszawie, w Teatrze Polskim odbyło się sympozjum, będące finałem trwającej prawie rok Ogólnopolskiej Konferencji Kultury. Zgromadzeni w Warszawie artyści, animatorzy, naukowcy, przedstawiciele instytucji kultury i organizacji pozarządowych próbowali postawić diagnozę polskiej kultury i zaproponować takie rozwiązania, głównie prawne, przyniosłyby poprawę w tej dziedzinie.

Spotkanie to było podsumowaniem 11 wcześniejszych sympozjów tematycznych (odbyły się w różnych miastach Polski), które były poświęcone nie tylko różnym dziedzinom sztuki, ale i kluczowym rozwiązaniom niezbędnym dla życia kulturalnego w Polsce. Ideą tej konferencji, organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego a koordynowanej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, jest wypracowanie wspólnego stanowiska środowisk kultury i przedstawienie postulatów zmian ministrowi kultury, jako jasno zdefiniowanego głosu środowiska.

Oczywiście wiadomo, że do przeprowadzenia zmian jeszcze droga daleka. Potrzebna jest przede wszystkim wola polityczna – co zaznaczył obecny na obradach minister kultury Piotr Gliński – a także współpraca wielu ministerstw.  Bo aby uporządkować sprawy kultury trzeba by zmienić lub znowelizować ustawy regulujące nie tylko działalność kulturalną, ale także edukację, finanse publiczne czy prawo pracy. Przy okazji warto dodać, że Polska przeznacza rocznie na kulturę 11 miliardów złotych, z czego 7 miliardów poprzez samorządy i 4 miliardy poprzez ministerstwo.  Stanowi to w sumie  1,1  procent budżetu państwa.

W Warszawie odbyło się sześć paneli tematycznych. Ale największe emocje wzbudziły dwa z nich poświęcone statusowi artysty (moderatorzy: Artur Szklener, Dorota Ilczuk, Maxymilian Bylicki).  Przede wszystkich chodziło o to by zdefiniować grupę zawodową, określając jasno kto jest artystą (lub twórcą) a kto nie jest. Przy czym warto zauważyć, że status artysty nie hamuje dostępu do zawodu artystycznego, nie ogranicza życia twórcom, nie zamyka wolności twórczej i możliwości zarobkowania.  Trzeba go traktować jako uprawnienie, a nie przywilej. Chodzi tu przede wszystkim aby zapewnić godne warunki twórczości. Mówiono więc o zabezpieczeniach socjalnych i medycznych ale także o dbaniu m.in. o poziom wynagrodzeń, zagraniczną promocję, organizację rynku pracy artystów oraz dostosowanie kształcenia do jego wymogów, umowy, opodatkowanie itd.

Szalenie interesujący był panel poświęcony instytucji kultury i jej dialogowi z organizatorem. Moderatorem była Hanna Wróblewska a udział wzięli: Andrzej Kosendiak, Ewa Łączyńska-Widz, Paweł Płoski, Marek Sztark, Andrzej Szczerski. Punktem wyjścia stała się obowiązująca do dziś Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej z 1991 roku, wielokrotnie nowelizowana, bo to ona określa ten dialog. I jak stwierdzono na wstępie, często jest to tzw. dialog mijany, w którym te same słowa i pojęcia znaczą co innego dla każdej ze stron.

Mówiono przede wszystkim o tym, że podstawą instytucji jest autonomia. Podkreślano, że każda instytucja ma osobowość prawną i nie jest własnością organizatora (padały przykłady jak często w praktyce jest to łamane). Mówiono też, że organizator ma obowiązek zapewnić środki do realizacji programu danej instytucji. Sporo czasu poświęcono sposobom powoływania dyrektora instytucji. Tu pojawiły się różnice zdań, ale podkreślono, że oprócz konkursu powinna być możliwa forma tzw. negocjacji z ministrem, służąca pozyskaniu wybitnych osób, które nigdy nie przystąpiłyby do konkursu.  Powołanie dyrektora powinno się odbywać przynajmniej na pół roku przed rozpoczęciem jego działalności. Nie zabrakło też rozmów o finansach.

Warszawskie podsumowanie Ogólnopolskiej Konferencji Kultury przyniosły jeszcze rozmowy o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego (moderator: Katarzyna Smyk), co pokazało jak ważny jest to problem i jak pilnie potrzebuje wprowadzenia jasnych zasad. Dyskutowano też o ruchu niezinstytucjonalizowanym i mechanizmach jego wsparcia (moderator: Paweł Płoski). Podstawowym postulatem w tym przypadku było nie tylko przeznaczenie większej ilości środków na tę działalność, ale także możliwości współpracy z instytucjami kultury.  Finałowy panel poświęcony edukacji kulturalnej (moderatorzy: Lech Śliwonik, Mateusz Werner) dobitnie pokazał, że rola edukacji kulturalnej jest ogromna, wspiera „budowanie społeczeństwa zdolnego do autorefleksji i krytycznego myślenia, a także do ekspresji, w tym – autorefleksji i autoekspresji przez sztukę”. I edukacja, ta powszechna pilnie potrzebuje zmian. Jak zapowiedziała Wanda Zwinogrodzka, wiceminister kultury, przygotowywana jest nowelizacja ustawy o edukacji. Jednak jak ta nowelizacja wygląda i czy spełnia część postulatów środowiska nie zostało powiedziane.

Ogólnopolska Konferencja Kultury miała na celu określenie jasnych potrzeb środowiska kultury. Materiały opracowane przez zespoły eksperckie pracujące nad poszczególnymi tematami zostaną przekazane ministerstwu w formie konkretnych postulatów.  

Wszystkim zainteresowanych konferencją odsyłam do nagrań wideo, które znajdują się tutaj: http://konferencjakultury.pl/conferences/show/141

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię