Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Teraz Jan Kiepura i Marta Eggerth

Krynica żyje Kiepurą. Choć oficjalna inauguracja 52. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju odbędzie się 11 sierpnia koncertem przebojów Piotra Rubika, uzdrowisko już tętni muzyką. Podobizną patrona festiwalu oblepiona została Pijalnia Główna, a na deptaku powstaje olbrzymia scena, przeznaczona na finałowy koncert, który będzie rejestrowany i w tydzień później emitowany w telewizyjnej Dwójce. Gdy w 1967 roku, odbył się pierwszy festiwal, skromny, raptem o dwóch koncertach, w którym udział wzięli soliści: Delfina Ambroziak, Krystyna Szczepańska, Wiesław Ochman, Roman Węgrzyn i Andrzej Hiolski a także orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Krzysztofa Missony, nikt jeszcze nie przypuszczał, że oto rodzi się impreza, która stanie się nierozerwalną częścią kurortu Krynicy-Zdroju, jego artystyczną wizytówką, magnesem dla kuracjuszy i wczasowiczów.

Łukasz Gaj i Ewelina Szybilska w roli Jana Kiepury i Marty Eggerth fot: Marian Gdula

„Ja Wam wszystkim dziękuję całym sercem za uczczenie pamięci mojego ukochanego Męża i życzę dalszego powodzenia i sukcesów. Będę zawsze sercem z Wami” – napisała w księdze pamiątkowej pierwszej edycji festiwalu Marta Eggerth, wdowa po Janie Kiepurze. Dziś festiwal, należy do najstarszych w Polsce i do najbardziej znanych. Udało mu się przetrwać wszelkiego rodzaju burze dziejowe, m.in.: stan wojenny, reformę ustrojową, inflację i wymianę pieniędzy, polski wczesny kapitalizm lat 90., a także upadek wielkich przedsiębiorstw państwowych. Festiwal miał swoje lata tłuste i chude; edycje budowane z wielkim międzynarodowym rozmachem, jak i te niezwykle skromne, policzone głównie na to by przetrwać. Nie zmieniło to jednak faktu, że krynicki festiwal stał się prestiżowy, należało na nim bywać. Wiedzieli o tym artyści i wiedziała o tym publiczność.

Od 1967 roku przez estrady festiwalowe przewinęły się tysiące artystów. Wśród nich pojawiały się największe sławy polskiej i zagranicznej wokalistyki, fantastyczni dyrygenci, liczne zespoły oper i operetek, aktorzy, dziennikarze i krytycy muzyczni. Wystarczy wspomnieć takie gwiazdy jak  m.in.: Wanda Wermińska, Loda Halama,  Xenia Grey, Kałudi Kałudow, Giuseppe di Stefano,  dyrektor słynnej La Scali - Cesare Mazzonis. Do Krynicy na festiwal przyjechała też trzykrotnie Marta Eggerth, zaproszenie przyjął też brat patrona, tenor, Ladis Kiepura  a także syn Jana Kiepury, John Tade, który był gościem 50., jubileuszowego festiwalu.

Przez lata zmieniała się nazwa festiwalu. Po pierwszej edycji, po interwencji przedstawiciela komitetu Wojewódzkiego KC PZPR, imię patrona zostało usunięte, zaś nowy tytuł brzmiał Festiwal Arii i Pieśni lub Krynicki Festiwal Arii i Pieśni. Jan Kiepura do nazwy festiwalu powrócił w 1972 roku i wówczas impreza znana była jako Festiwal Arii i Pieśni im. Jana Kiepury. W latach 1975-1977 festiwal funkcjonował pod nazwą  Międzynarodowy Festiwal Arii i Pieśni im. Jana Kiepury. Od 1989 roku nazwa została zmieniona na Festiwal im. Jana Kiepury. W latach 2003-2011 zapraszano do Krynicy na Europejski Festiwal im. Jana Kiepury, zaś od 2012 roku festiwal powrócił do swej pierwotnej nazwy.

Festiwal jest imprezą świetnie wpisującą się w Krynicę. Choć festiwal powstał z miłości do śpiewu i z fascynacji Janem Kiepurą, najbardziej znanym na świecie artystą polskiego międzywojnia, to przecież żadne z miejsc tak nie pasowało do tego celu jak Krynica. Choć Jan Kiepura urodził się w Sosnowcu, to jednak z Krynicą związał swoje życie. Tu mieszkali i pracowali jego rodzice, tu też wybudował w latach 30. wielki nowoczesny hotel „Partrię”, w którym znajdowały się pokoje hotelowe i jego prywatny apartament. Budynek na wzór tych alpejskich zachwycał rozwiązaniami technicznymi; był już wówczas ogrzewany centralnie, miał także centralę telefoniczną czy wielkie obrotowe drzwi.

Choć inicjatorem festiwalu i jego pierwszym dyrektorem był Stefan Półchłopek, wielki rozmach tej imprezie nadał Bogusław Kaczyński, który przyjeżdżając do Krynicy po raz pierwszy w 1983 roku, jako prowadzący jeden koncert, był już znany i podziwiany przez rzesze telewidzów. Kiedy rok później objął dyrekcję festiwalu  jego wielka popularność przełożyła się na uwielbienie tłumów dla festiwalu w Krynicy. Potrafił to obrócić nie tylko dla rozsławienia Kiepury ale także śpiewu. Prawdą jest, że nikt tak wiele jak on nie zrobił dla popularyzacji świata opery i operetki.

52. festiwal będzie różnorodny i międzynarodowy. Przyniesie blisko 35 imprez: od wielkich gal operowych i operetkowych po koncerty lżejsze oraz spektakle operowe i teatralne. W tym roku festiwal oddaje też hołd zmarłej 5 lat temu Marcie Eggerth, królowej operetek. Warto pamiętać także o tej artystce.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 14:28

    29-latek z Chełmka odpowie przed sądem za napaści seksualne

  • 13:50

    Pomaga mamom wrócić na rynek pracy

  • 13:36

    Pendolino nie zatrzymało się na stacji w Tarnowie. PKP Intercity powołało specjalną komisję, żeby to wyjaśnić

  • 11:00

    Krakowianie ratują gołębie. "Akcja Sznurek" już w najbliższą sobotę

  • 13:05

    Benefis Andrzeja Pikula

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię