Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kiepura. Wielki finał

Dziewięć dni pełnych muzyki i śpiewów w rożnych gatunkach, 38 imprez w tym wielkich koncertów, widowisk plenerowych, spektakli operowych, operetkowych i tanecznych, koncertów kameralnych oraz recitali wokalnych – 51. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju dobiega końca.

Oratorium "Requiem Katyńskie" Pawła Muzyki fot. Marian Gdula

Przed nami dziś ostatni dzień festiwalu, ostatni akord tej wielkiej muzycznej imprezy: dwa wspaniałe koncerty: wielka gala finałowa przygotowana przez prof. Ryszarda Karczykowskiego (19.08, godz. 20, Pijalnia Główna) z udziałem m.in. Małgorzaty Walewskiej, Edyty Piaseckiej i Tomasza Kuka oraz Chóru Polskiego Radia i Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod batutą Janusza Przybylskiego oraz występ legendarnego zespołu Chanticleer z USA (19.08, godz. 16, Kościół Zdrojowy), który nazywany jest orkiestrą głosów. Na galę nie ma już biletów, zaś występ amerykańskich najlepszych śpiewaków, zapewne przyciągnie tłumy, bo działająca już blisko 40 lat grupa podbija cały świat i znana jest z niezwykłych wykonań muzyki od średniowiecza po współczesność. W Krynicy zaprezentuje program Serce żołnierza, na który złożą się utwory m.in.: Byrda, Purcella, Tomkinsa.

Festiwal wyznacza rytm życia uzdrowiska. Muzyka brzmi tu od rana do północy. Artyści zaczepiani są na Deptaku przez widzów, którzy proszą o autografy czy wspólne zdjęcia. Atmosferę czuje się na każdym kroku. W Pijalni Głównej, która jest otwarta cały czas, przy kuracjuszach odbywają się próby.  Niektórzy popijając wodę i siedząc na kanapie słuchają prób. Zwłaszcza próba do dzisiejszego finału cieszy się sporym zainteresowaniem, bo też bilety na ten koncert sprzedały się już wiele dni temu a ciągle przy kasie oczekuje wielu chętnych liczących na zwroty.

"Kiepura i co dalej?"
Na zdjęciu: Joanna Moskowicz (sopran), Albert Memeti (tenor), Natalia Brodzińska (sopran), Weronika Niczyporuk
fot. Andrzej Kalinowski

Tegoroczny festiwal, który przygotowany został przez gminę Krynicę-Zdrój i krynickie Centrum Kultury przyniósł 38 imprez, w tym 21 koncertów wieczornych i popołudniowych, w ramach których można było obejrzeć 4 spektakle, a ponadto 8 Krynickich Spotkań z Artystą i 9 plenerowych widowisk muzycznych zatytułowanych Uśmiechnij się z Kiepurą. Warto wspomnieć, że tylko 9 z 38 wydarzeń były biletowane. Pozostałe imprezy, a zwłaszcza koncerty popołudniowe, co było pomysłem burmistrza Dariusza Reśki, były prezentem gminy dla szerokiej publiczności. W ten sposób w festiwalu mógł uczestniczyć każdy.

Rozmach tegorocznego festiwalu najlepiej prezentują liczby: w festiwalowych wydarzeniach wzięło udział około 40 tysięcy widzów, a imprezę tworzyło ponad tysiąc osób, w tym m.in. ponad 60 gwiazd, solistów śpiewaków (najwięcej, bo ponad 20 sopranistek i 14 tenorów),  9 orkiestr, 3 balety i 2 chóry. W sumie w Krynicy-Zdroju zabrzmiało 350 utworów a najczęściej wykonywanych kompozytorów pojawiają się takie nazwiska jak: Kalman (20 utworów), Verdi (13), Puccini (12). Najczęściej wyśpiewywane były przeboje, w których patron festiwalu zawsze błyszczał: Ninon, ach uśmiechnij się i Brunetki, blondynki czy Usta milczą, dusza śpiewa, czyli aria z operetki Franza Lehara Wesoła wdówka.

W pamięci pozostanie wiele koncertów. Ale dla mnie póki co najpiękniejszy był wieczór Świat w hołdzie Janowi Kiepurze przygotowany przez prof. Ryszarda Karczykowskiego. Wystąpili artyści z Dalekiego Wschodu: Graziella Morino, sopran z Tokio; JaeEun Paik uważana za jedną z najbardziej charyzmatycznych mezzosopranistek w Korei; ByungKil Yoon główny tenor w Koreańskiej Operze Narodowej; DongWon Kim tenor związany z licznymi teatrami Korei, Paul Kong, baryton, profesor w Chonnam National University w Korei. Śpiewakom partnerowała doskonała Sinfonietta Cracovia i świetnie brzmiący Chór Polskiego Radia. Całość poprowadził z wielkim wyczuciem włoski dyrygent Aurelio Canonici. Artyści zaprezentowali bardzo różnorodny repertuar. Były to fragmenty z oper i operetek. M.in.: aria Dalili Mon coeur Souvre z opery Samson i Dalila Saint-Saensa w wykonaniu JaeEun Paik; duet Nadira i Zurgi Au fond du Temple saint  z opery Poławiacze pereł Bizeta w wykonaniu ByuongKil Yoon i Paula Konga; czy słynna aria Cio-Cio San Un bel di vedremo z opery Madama Butterfly Pucciniego w przejmującej interpretacji Grazielli Morino. Pojawiła się też m.in.: słynna pieśń Wolframa O du mein holder Abendstern  z opery Tannnhauser Wagnera, którą przepięknie zaśpiewał Paul King czy aria Rozyny Una voce poco fa z opery Cyrulik sewilski Rossiniego w wykonaniu JaeEun Paik. Ale prawdziwym hitem okazało się wykonanie na bis w interpretacji koreańskich tenorów piosenki Brunetki, blondynki z repertuaru Jana Kiepury, i to zaśpiewane po polsku. Publiczność po tej prezentacji nie chciała wypuścić artystów ze sceny.

"Uśmiechnij się z Kiepurą"
Na zdjęciu: Katarzyna Laskowska (sopran), Adam Sobierajski (tenor)
fot. Andrzej Kalinowski
 

W pamięci pozostanie także brawurowy recital Katarzyny Oleś-Blachy (przy fortepianie Mariola Cieniawa), która pokazała, że w śpiewie dla niej nie ma rzeczy niemożliwych; piękne wykonanie Małej mszy uroczystej Rossiniego z udziałem m.in. zjawiskowej Jolanty Kowalskiej-Pawlikowskiej i Octava Ensemble pod batutą Stanisława Krawczyńskiego; bardzo przejmujące wykonanie Requiem Katyńskiego Pawła Muzyki, pod batutą Sebastiana Perkowskiego, z udziałem solistów Katarzyny Oleś-Blachy, Małgorzaty Walewskiej, Beaty Rybotyckiej, Tomasza Kuka, Przemysława Firka oraz z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, chórów: Polskiego Radia i Chłopięcego Filharmonii Krakowskiej; spektaklu Brunetki, blondynki Baletu Cracovia Danza.  Świetne też okazały się odcinki plenerowego widowiska Uśmiechnij się z Kiepurą, pomysłu Łukasza Lecha (Adam Sobierajski jako Jan Kiepura i Katarzyna Laskowska jako Marta Eggerth) czy Krynickie Spotkania z Artystą, cykl Elżbiety Gładysz.

Będzie co wspominać.  Aż do przyszłego roku!

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię