Grzegorz Leszczyński
Wielkie małe książki. Lektury dzieci. I nie tylko

Media Rodzina 2015

Coraz więcej jest rodziców świadomych wagi literatury, którą proponują swoim dzieciom. W polskich domach półki z dziecięcą literaturą wypełniają się ciekawymi tytułami, a znawcy podkreślają, że jest w czym wybierać i to zarówno z klasyki, pięknie i starannie wznawianej, jak i nowości autorów i ilustratorów polskich i zagranicznych. To z czym mamy w dalszym ciągu duży problem, to brak fachowej, dostępnej, docenianej krytyki literackiej obejmującej książki dla młodych i najmłodszych.
Autorytetem w tej dziedzinie jest profesor Grzegorz Leszczyński, a swoją wiedzą, doświadczeniem, a przede wszystkim radością czytania dzieli się z czytelnikami w  książce Wielkie małe książki. To nie jest naukowe dzieło, to bardzo przystępnie napisana, osobista opowieść o ważnych tytułach, autorach, ilustratorach, seriach i literackich wydarzeniach.
Autor nie ma wątpliwości: jeśli nawyku czytania nie zaszczepimy już najmniejszemu dziecku, to pewnie nigdy nie wejdzie ono z pasją i zaangażowaniem w świat literatury. Każda kołysanka, wyliczanka, wierszyk, obrazkowa książka toruje drogę do późniejszych lektur. Ale od początku muszą to być propozycje na dobrym poziomie.
Profesor Grzegorz Leszczyński  najwięcej miejsca poświęca w swojej książce poezji dla dzieci, baśni i bajce. Ale nie zapomina o czytelniku w dzisiejszych czasach zaniedbywanym i niedocenianym czyli nastolatku. Rozdział zatytułowany jest Prawda świata. Prawda człowieka, a podtytuły zdradzają ważne tematy : Książka na trudne czasy, Zbyt spieszna dorosłość. To dawka wiedzy polecana przede wszystkim dorosłym, bo mają jeszcze może ostatnią szansę, żeby podpowiedzieć nastoletnim dzieciom kilka ważnych tytułów.
Ale dla dorosłych czytelników ta książka jest nie tylko aktualnym poradnikiem czy przewodnikiem. To przede wszystkim cudowna podróż do krainy dzieciństwa, ponowne spotkanie z wieloma ulubionymi bohaterami, niezapomnianymi autorami i solidna dawna wzruszeń przy oglądaniu ilustracji dawnych mistrzów.

To jest właśnie cel czytania – czysta, niezmącona radość – pisze profesor Grzegorz Leszczyński.  Dajmy tej radości naszym dzieciom jak najwięcej.

 

Barbara Gawryluk