Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Niekończący sie konflikt

  • Tomy i tomiki
  • date_range Piątek, 2014.07.18 07:00 ( Edytowany Wtorek, 2021.06.08 16:57 )
Tomy i Tomiki: O Palestyńczykach i Izraelczykach. Książka P. Smoleńskiego

Paweł Smoleński
"Oczy zasypane piaskiem"
Czarne 2014


"Oczy zasypane piaskiem" to bardzo osobista opowieść Pawła Smoleńskiego o Palestynie i Izraelu, o niekończącym się konflikcie i ludziach, którzy żyją rozdzieleni widzialnym i niewidzialnym murem. Smoleński wchodzi między nich i na podstawie ich bardzo konkretnych problemów i historii opowiada o tym, co dzieje się w jednym z najbardziej niespokojnych miejsc świata. Książkę warto przeczytać szczególnie teraz, kiedy na Bliskim Wschodzie znowu jest niespokojnie. Wydaje się, że konflikt nigdy się nie zakończy, autor opowiada o kacu, z jakim żyją Palestyńczycy i Izraelczycy, wywołanym zawiedzionymi wielokrotnie nadziejami na pokój.
W radiowej bibliotece słuchamy fragmentów książki w interpretacji Wiktora-Loga Skarczewskiego.

Paweł Smoleński nie uogólnia, nie łagodzi i nie moralizuje; jego reportaż to trudna, szczegółowa i pełna pasji wyprawa w tragiczne losy Palestyńczyków i Żydów żyjących na ostrzu dwóch wrogich nacjonalizmów, religii i cywilizacji. Na Ziemi Świętej, Ziemi Przeklętej. Smoleński nie osądza jednostronnie i nie potępia pochopnie, ale pokazuje, że tylko strona żydowska jest zdolna do odważnej samokrytyki i aktywnego protestu. To jedyny promyk nadziei w tej głęboko pesymistycznej książce.
Sever Plocker, redaktor, „Yedioth Ahronoth”, Tel Awiw

Paweł Smoleński (ur. 1959) — reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz "Gazety Wyborczej", wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Opublikował: Pokolenie kryzysu (Instytut Literacki w Paryżu), "Gazeta Wyborcza" — lustro demokracji (Noir sur Blanc), Salon patriotów (Rytm), Pochówek dla rezuna (Czarne), Irak. Piekło w raju (Świat Książki, Czarne), Izrael już nie frunie (Czarne), Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (Znak), Balagan. Alfabet izraelski (Agora). Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska "Kultura". Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 roku za książkę Pochówek dla rezuna i Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. W 2006 roku otrzymał także Nagrodę im. Beaty Pawlak za zbiór reportaży Izrael już nie frunie. Mieszka w Warszawie.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię