Już ludzie zamieszkujący jaskinie zauważali i uwieczniali na skałach obecność swoich bliskich sąsiadów -  nietoperzy. Po dziś dzień na ścianach niektórych jaskiń można znaleźć ryciny i malowidła obrazujące te ssaki  jako zwierzęta straszne i tajemnicze. Fascynują one naukowców i badaczy, którzy w poszukiwaniu nietoperzy zapuszczają się do najgłębszych  jaskiń.
Dziś ochrona nietoperzy może się opłacać. Przekonają się o tym mieszkańcy Beskidu Wyspowego. A to dlatego, że  kilkanaście kościołów, dworków  i pałaców  zostanie wyremontowanych ze środków unijnych tylko dlatego, że nocują tam latające ssaki.  
Ostoje Nietoperzy Beskidu Wyspowego są objęte ochroną sieci Natura 2000. Znajdują się tam  kolonie rozrodcze podkowca małego, nocka orzęsionego i nocka dużego.  Dzięki unijnym środkom pozyskanym przez stowarzyszenie "Pro natura" współżycie ludzi i nietoperzy będzie na pewno łatwiejsze. W Małopolsce od kilku lat realizowany jest  projekt "Podkowiec+" . Ma on pomóc  zachować w dobrym stanie  najbardziej zagrożone gatunki nietoperzy. Dlaczego warto je chronić?- o tym w reportażu.