Dzielnice pomocnicze powołano uchwałą rady miasta Krakowa w 1991 roku. Niestety, wielu krakowian do dziś nie wie czy mieszka na przykład w dzielnicy szesnastej czy osiemnastej. Powodem są przede wszystkim dość ograniczone kompetencje rad dzielnic i niewielkie budżety jakimi dysponują.

Dziedzinami, które w szczególności zajmują się Dzielnice to remonty dróg i chodników, parkingi, oświetlenie ulic, remonty w szkołach, przedszkolach i żłobkach czy zakupy do bibliotek. Rady dzielnic organizują również imprezy kulturalne, dbają o lokalne domy kultury i kluby sportowe. Przedstawiciele dzielnic maja swój głos doradczy przy wyborach dyrektorów szkół i przedszkoli a także przy rozstrzyganiu przetargów np. na remonty i inwestycje wykonywane w dzielnicy. Co roku, rada miasta przeznacza określone fundusze na określone cele w każdej z dzielnic.

Wybierać radnych dzielnicowych może każdy mieszkaniec Krakowa zamieszkały na stałe w danej dzielnicy. Również aby kandydować do rady dzielnicy trzeba w niej mieszkać na stałe. Ordynacja wyborcza do rady dzielnicy jest większościowa. To znaczy radnym z okręgu jednomandatowego zostaje ten kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów.

Każda z 18 krakowskim dzielnic pomocniczych ma swoją stronę internatową. Można tam znaleźć wiele ciekawych informacji o tym czym rada dzielnicy się zajmuje i jakie ma plany by poprawić jakość życia mieszkańców. W tym roku, podczas pierwszego głosowania nad budżetem obywatelskim, mieszkańcy mogli wybierać lokalne projekty, na które dla każdej z dzielnic przeznaczono 100 tysięcy złotych. Miejmy nadzieję w przyszłym roku pieniędzy na obywatelskie projekty będzie więcej, a to sprawi, że krakowianie będą bardziej świadomi, w której dzielnicy mieszkają i kto jest ich  radnym dzielnicowym.