W Kościele Anglikańskim znana była tradycja Matczynej Niedzieli, (Mothering Sunday), która przypadała w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. W tym dniu wierni odwiedzali swoją rodzinną parafię. Z czasem, dzień ten stał się okazją do rodzinnych spotkań. Był szczególnie ważny dla służących, którzy często jako 10-letnie dzieci, podejmowali prace daleko od domu. W Matczyną Niedzielę, zwaną też Niedzielą Pokrzepienia, pokojówki, stajenni chłopcy, lokaje i podkuchenne dostawali dzień wolny od pracy – często jedyny w roku - i wędrowali odwiedzić, już nie swoją rodzinną parafię, ale mamę. Chłopcy przynosili polne kwiatki a dziewczynki piekły specjalne ciasto, simnel cake, z masą migdałową i suszonymi owocami.

Druga tradycja jest zupełnie świecka i pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Ann Revees Jarvis działaczka społeczna i matka trzynaściorga dzieci już w II połowie XIX wieku walczyła o uznanie pracy kobiet jako matek. Po jej śmierci, córka, również Anna, by złożyć należyty hołd matce, rozpoczęła z przyjaciółmi kampanię na rzecz ustanowienia oficjalnego Dnia Matki. Ostatecznie w 1914 roku Kongres USA ustanowił Dzień Matki, przypadający na drugą niedzielę maja, świętem narodowym.

 


Matka-Najwyższa Izba Kontroli, Matka-Kastrująca Kwoka, Matka-Vendetta. 26 maja przyjrzyjmy się różnym typom mamusiek


Dzień Matki świętuje się obecnie w przeszło 140 państwach! Najpopularniejszym terminem Dnia Matki jest druga niedziela maja, ale np. w Indonezji i Panamie święto mam obchodzone jest w grudniu, w Norwegii zaś w lutym. Jedynie w Polsce dzień matki obchodzony jest 26 maja.

 

Marta Szostkiewicz