To przede wszystkim instytucja polityczna.

Rada określa kierunki rozwoju wspólnoty europejskiej i jej polityczne priorytety. Wskazuje też strategiczne cele wspólnotowej polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa. Podejmuje również decyzje istotne w obu tych dziedzinach. Rada Europejska ma też duży wpływ na przyjmowanie nowych członków do Wspólnoty.

Od jak dawna istnieje?

Formalnie od 1975 roku, nieformalnie od mniej więcej 1961.

Wszystko zaczęło się od nieformalnych właśnie spotkań szefów państw członkowskich wspólnot europejskich, które potem stały się Unią Europejską. Szefowie europejskich rządów spotykali się na nieformalnych szczytach do połowy lat 70., po czym w roku 1974 postanowiono ich spotkania sformalizować i ująć w ramy instytucji. Tak też się stało - pierwsze spotkanie Rady Europejskiej odbyło się w marcu 1975 roku w Dublinie.

Nas oczywiście w tej historii wtedy jeszcze nie było. Byliśmy zupełnie gdzie indziej - za żelazną kurtyną, w innym świecie. Pewno wówczas nikomu nawet nie śniło się, że kiedyś Polak stanie na czele Rady Europejskiej.

Kto wchodzi w skład Rady?

Oprócz przewodniczącego - którym teraz jest Donald Tusk, i którego kadencja trwa dwa i pół roku - do Rady Europejskiej należą też szefowie rządów lub głowy państw członkowskich Unii Europejskiej.

W posiedzeniach rady bierze też udział przewodniczący Komisji Europejskiej. O niej też niedawno mówiliśmy w radiowym WOSie.

Rada Europejska obraduje dwa razy na półrocze, czyli 4 razy w roku. Rada obraduje w Brukseli. Poza stałymi terminami posiedzeń może się też zbierać na posiedzeniach nadzwyczajnych.

Zdarza się, że mylimy Radę Europejską z Radą Europy.

Rada Europy skupia przedstawicieli wszystkich państw europejskich i kilku spoza Europy. Nie jest instytucją polityczną, tylko raczej platformą współpracy, negocjacji i dyskusji.

Zajmuje się przede wszystkim prawami człowieka, prawami mniejszości i ma spore zasługi w ustanowieniu systemu ochrony tych praw. Rada Europy zajmuje się też sprawami społecznymi i gospodarczymi oraz - między innymi - ochroną środowiska. Ma siedzibę w Strasburgu.

To nie koniec, bo mamy jeszcze Radę Unii Europjskiej.

I ona też czasem bywa mylona z Radą Europy i Radą Europejską. Jednak jej rola jest zupełnie inna - swego czasu nazywano ją Radą Ministrów Unii Europejskiej.

Zajmuje się przede wszystkim unijnym prawodawstwem i budżetem. Wydaje unijne dyrektywy - tak jak Komisja Europejska - i rozporządzenia, zawiera umowy międzynarodowe i - jeżeli trzeba - wzywa Komisję Europejską do podjęcia inicjatywy ustawodawczej lub do działania.

Rada Unii Europejskiej mieści się w Brukseli.

 

 


(Daniela Motak/dr)