Podpisy zbiera się przy wyborach samorządowych. Tu próg jest stosunkowo niski od 50 do 300 podpisów w zależności, czy to wybory radnego w małej gminie, czy też wybory do sejmiku wojewódzkiego. By zarejestrować listę w wyborach do PE, potrzeba 10 tysięcy podpisów wyborców. Do parlamentu jest łatwiej: 3000 podpisów na senatora, 5 tysięcy pod listą kandydatów do Sejmu.

Najtrudniej jest zarejestrować w PKW kandydata na prezydenta RP. Najpierw musi zostać komitet wyborczy konkretnego kandydata. Taki komitet musi mieć pisemne poparcie co najmniej 1000 osób. Dopiero taki komitet, po ogłoszeniu przez marszałka sejmu terminu wyborów, może zacząć akcję zbierania podpisów obywateli ,którzy popierają danego kandydata. A jest co robić. Zgodnie z Ustawą o wyborze prezydenta RP potrzeba tych podpisów aż 100 tysięcy. Wzór karty, na której składa się podpisy, jest dokładnie ustalony. Musi zawierać nazwę danego komitetu oraz formułę: Udzielam poparcia kandydatowi na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. [imię (imiona) i nazwisko kandydata] w wyborach przypadających w ... roku.”

Oprócz własnoręcznego podpisu trzeba podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer pesel. Warto również przypomnieć, że poparcie może swoim podpisem wyrazić jedynie osoba mająca polskie obywatelstwo i która ukończyła 18 lat.

Raz udzielonego poparcia dla kandydata stwierdzonego podpisem nie można wycofać.

Nie wolno zbierać podpisów w jednostkach wojskowych. Nie wolno również nikomu płacić za złożenie podpisu.

Kandydata można zgłosić najpóźniej do 24:00 w 45. dniu przed dniem wyborów. Karty z podpisami muszą zostać dostarczone do PKW.

 

 

Marta Szostkiewicz, jgk