137 artykuł kodeksu karnego informuje o tym, że flagi nie wolno znieważać, niszczyć, uszkadzać i usuwać. Tego ostatniego dopuścił sie oskarżony. Wszystkie te postępki wrzucone są do jednego worka, ale sąd może - jak to się ładnie mówi - miarkować kary za nie, stosownie do stopnia przewinienia.

Za znieważenie flagi swego czasu odpowiedziała przed sądem telewizja TVN, po tym, jak goście programu Kuby Wojewódzkiego wkładali polskie flagi w atrapy psich kup. Z kolei w 2012 roku zarzuty znieważenia flagi usłyszeli młodzi ludzie, którzy zerwali ją z urzędowego gmachu i biegali z nią po mieście, wykrzykując wulgarne hasła.

Flagi nie wolno też uszkadzać i niszczyć czyli, na przykład, po skończonej demonstracji, wrzucić do kosza na śmieci, czy porzucić na ziemi czy chodniku. Raczej nie powinno się na niej pisać,  zwłaszcza  haseł obraźliwych, wulgarnych, i ubliżających komukolwiek. Jeżeli już chcemy coś koniecznie napisać, musi być to hasło godne i wzniosłe.

Każdy z nas ma prawo wywiesić flagę na swoim domu, balkonie, oknie, samochodzie, rowerze - i w święto państwowe, i w święto kościelne, i w dniu ważnego meczu. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach...

Flaga musi wisieć zgodnie z przepisami - nie można jej wieszać odwrotnie - to ważne zwłaszcza, gdy wieszamy ją pionowo, wzdłuż masztu, bo tu łatwiej o pomyłkę. Flaga nie może być brudna i zniszczona, musi się prezentować godnie i schludnie.

Flagi nie można używać w obrocie handlowym. Zapytają Państwo  jak to możliwe, przecież wiele produktów ma oznaczenia, świadczące o tym, że zostały wyprodukowane w Polsce lub że są polską marką. Tak, ale są to znaki stylizowane na polską flagę, a nie flaga w dosłownym, prawnym znaczeniu.

Wszystkie te zasady dotyczą nie tylko flagi, ale też sztandaru, chorągwi, bandery i oczywiście - godła.

I na koniec kolorystyczna ciekawostka:Czerwień na polskiej fladze miała w minionych wiekach i dziesięcioleciach różne odcienie. Najpierw był to karmazynowy, potem cynobrowy, ostatecznie, w 1980roku kolor został uregulowany za pomocą współrzędnych trójchromatycznych, które bardzo precyzyjnie określają odcień czerwieni. Teraz  jest to jeden z odcieni karmazynu.

Tak samo biały na fladze - nie jest śnieżnobiały ale srebrnobiały, czyli bardzo delikatnie przełamany szarością. To oczywiście "ustawowe" barwy, zapisane w Konstytucji. Nie oznacza to jednak, że zwykła flaga czy chorągiewka, którą kupujemy dla siebie koniecznie musi mieć dokładnie, co do joty ten odcień. To urzędy państwowe i inne instytucje powinny mieć flagi "doprecyzowane" kolorystycznie.

 Daniela Motak