Przepisy są jasne. Na wysadzenie znajomych czy ustawienie nawigacji kierowcy muszą znaleźć inne miejsce:

Trzeba pamiętać, że artykuł 49 prawa o ruchu drogowym mówi o zakazie zatrzymywania się w odległości mniejszej niż 15 metrów od słupka albo tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką na całej jej długości - mówi podinsp. Krzystof Dymura z małopolskiej policji.

Nie można też zatrzymywać pojazdu bliżej niż 15 metrów od krańców wysepki, gdy jezdnia z prawej strony ma tylko prawy pas ruchu.

Te przepisy są nagminnie łamane przez kierowców, najczęściej w dużych miastach. W ten sposób, auta osobowe utrudniają funkcjonowanie komunikacji miejskiej i potęgują korki.

A co jeśli dojdzie do awarii w naszym samochodzie? Czy możemy wtedy skorzystać z zatoczki?

Awarie musimy oczywiście sygnalizować światłami awaryjnymi, oznaczać trójkątem ostrzegawczym i usuwać pojazd z jezdni, jeśli jest taka możliwość. W określonych sytuacjach mniejszym złem niż zatrzymanie pojazdu na jezdni może być jego zepchnięcie na pobocze, chodnik lub zatoczkę autobusową, ale pod warunkiem, że nie utrudnia to ruchu i nie zagraża bezpieczeństwu - dodaje podinsp. Dymura.

Podsumowując: przystanki, zatoczki i buspasy... zostawmy wyłącznie tym, którzy mają uprawnienia do ich wykorzystywania.

Art. 49. 1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:

(...)

9) w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką - na całej jej długości;

10) w odległości mniejszej niż 15 m od punktów krańcowych wysepki, jeżeli jezdnia z prawej jej strony ma tylko jeden pas ruchu;

(...)

 

Mateusz Żmija