Kierowca może zmienić pas ruchu tylko przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Konieczne jest kontrolowanie sytuacji w lusterkach oraz dostosowanie prędkości do warunków na drodze w taki sposób, aby szybko zareagować na zmianę sytuacji. Krótko mówiąc, im większy ruch, tym mniejsza prędkość i większa uwaga. Nieodłącznym elementem zmiany pasa ruchu są także kierunkowskazy, o których – jak informują słuchacze Radia Kraków – zmotoryzowani zapominają zdecydowanie za często.

Musimy odpowiednio, zawczasu, wyraźnie sygnalizować zmiany kierunku jazdy albo pasa ruchu i zaprzestać sygnalizacji niezwłocznie po wykonaniu manewru. To bardzo ważny przepis, ale często zapomniany na naszych drogach. Często można to zaobserwować w okresie wakacyjnym, kiedy wiele osób porusza się po nieznanych drogach. Ich zachowanie jest bardzo niepewne, a sygnalizacja powinna być wtedy jeszcze bardziej wyraźna – mówi podinsp. Krzysztof Dymura z małopolskiej policji.

Małopolska policja przypomina też o przepisie, który nakazuje ustąpienie pierwszeństwa pojazdowi jadącemu na pasie ruchu, na który chcemy wjechać. Pierwszeństwo mają także pojazdy wjeżdżające na ten pas z prawej strony. Chodzi tu o sytuację, gdy kierowcy „zjeżdżają się” na środkowy pas z pasa lewego i prawego jednocześnie. Stosujemy tu klasyczną „zasadę prawej dłoni”.

Za utrudnianie albo tamowanie ruchu poprzez nieprawidłowe sygnalizowanie manewru grozi kara w wysokości 200 zł i dwóch punktów karnych.  Natomiast za nieustąpienie pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu policjanci wypisują 250 zł mandatu i dodają do konta kierowcy aż pięć punktów karnych.

 

Mateusz Żmija