Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Pracują na Nobla": Laboratorium AGH w Miękini pod Krakowem

Laboratorium Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii w Miękini pod Krakowem to ośrodek badawczo - dydaktyczny, w którym kształcą się studenci uczelni. W ośrodku prezentowane są instalacje wykorzystujące odnawialne źródła, m.in. pompy ciepła, kolektory słoneczne, instalacje badawcze energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. Ośrodek planuje rozbudowę o kolejne laboratoria, w tym...budowę wyciągu narciarskiego. Z Jarosławem Kotyzą rozmawiała Aleksandra Ratusznik.

Dydaktyczna pompa ciepła typu powietrze – woda w Laboratorium w Miękini, fot. AGH

Posłuchaj rozmowy z Jarosławem Kotyzą - kierownikiem Laboratorium Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii w Miękini
Laboratorium AGH w Miękini, fot. AGH

Urządzenia pełnią nie tylko funkcję dydaktyczną, ale też praktyczną. Wyprodukowana przez nie energia jest wykorzystywana bezpośrednio w budynku: - "Instalacje dostarczają ciepło w zimie i przygotowują ciepłą wodę użytkową, a w lecie, w niewielkim zakresie chłodzą budynek" - mówi Jarosław Kotyza.

W przyszłości w ośrodku ma powstać niewielkie laboratorium energetyki wodnej z wykorzystaniem pobliksiego potoku. - "To będzie miało wymiar głównie edukacyjny, bo potoczek Miękinka daje niewielki potencjał". W Miękini ma też powstać laboratorium geotermalne, jednak nie będzie to tradycyjna geotermia, a odwiert, którym ciepło będzie pozyskiwane ze skał. - "To propozycja ciekawa dla istniejących odwiertów ponaftowych. Zamiast je likwidować, można je adaptować do celów grzewczych. Do odwiertu wkłada się rurę, woda zostaje zatłaczana, ogrzewa się a następnie wyciągamy ją na powierzchnie" - opisuje Jarosław Kotyza.

Za kilka lat w Miękini ma też powstać wyciąg, z którego będą mogli korzystać narciarze. Ośrodek współpracuje z Katedrą Transportu Linowego AGH, która chce zbudować. - "Katedra będzie tam prowadziła swoje badania, a my będziemy chłodzić stok, obniżać temperaturę gruntu. To może być atrakcyjne, bo wydłużymy sezon narciarski i obniżymy koszty naśnieżania stoków" - dodaje Jarosław Kotyza. 

 

A. Ratusznik

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię