Dla laika biotechnologia jest tajemniczą sferą, ale jej osiągnięcia człowiek wykorzystuje już od tysięcy lat. Towarzyszy ona na przykład wypiekowi chleba, gdy ciasto wyrasta. Nasi przodkowie nie wiedzieli, że dzieje się tak za sprawą niektórych mikroorganizmów. Już w poniedziałek w Krakowie rusza kongres Eurobiotech. To dobry pretekst, aby powiedzieć o badaniach krakowskich biotechnologów i możliwościach wspierania nauki przez biznes.

Biotechnologia to stosunkowo nowa dziedzina, jednak tak naprawdę łączy ona w sobie wiele dziedzin, które są znane od dawna. Dlatego nadal przez wielu jest niedoceniana, jako za bardzo rozmyta. Tymczasem takie jej nawiązanie do różnych dziedzin wpływa na to także, że jej badania, doświadczenia, eksperymenty, osiągnięcia, metodologia – mogą być wykorzystywane przez wiele dziedzin nauki.

Perspektywy rozwoju biotechnologii są olbrzymie. Kierunkiem rozwoju badań jest m.in. tworzenie biofarmaceutyków drugiej generacji, które będą bardziej skuteczne oraz mniej szkodliwe. W przyszłości biotechnologia skupiać się będzie na terapii genowej,  Biotechnologia ma na celu stworzenie możliwości leczenia chorób serca, udaru mózgu oraz stwardnienia rozsianego poprzez komórki macierzyste, które dzięki odpowiednim warunkom wzrostu i rozwoju będą mogły przekształcać się w każdy dowolny rodzaj tkanki lub organu. To ocean możliwości. Jakie badania są prowadzone w Krakowie? Ewa Szkurłat zapytała o to prof. Józefa Dulaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego