Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Rakowice to nie cmentarz i nie ulica Rakowicka

W audycji "Pod Lupą" razem z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa - Oddziałem Dom Zwierzyniecki będziemy Państwa przekonywać, że Rakowice należy kojarzyć z królewską wsią, początkami lotnictwa w Krakowie, ułanami i wreszcie szkołami pijarskimi. Na ten niezwykły spacer zapraszają Mateusz Niemiec - kurator wystawy "Zwierzyniec zaprasza Rakowice" i Marzena Florkowska.

Basen przy szkole Pijarów, fot. Agencja Fot. Światowid

Posłuchaj rozmowy z Mateuszem Niemcem Posłuchaj o lotnisku w Rakowicach Rakowice mają swój ułański rozdział. Posłuchaj!
Rakowice jak folwark
Posłuchaj o szkole O. Pijarów
Lotnisko w Rakowicach

Koszary przy ul. Ułanów to miejsce bardzo charakterystyczne dla Rakowic, a nazwa nie jest przypadkowa. Pod koniec XIX wieku w Rakowicach powstały koszary kawaleryjskie, w których w międzywojniu stacjonował słynny 8. Pułk Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego.  

 

Ułański rozdział historii Rakowic

Na początku XX wieku w Rakowicach swoją działalność rozpoczęli Księża Pijarzy. Na zakończenie naszego cyklu proponujemy opowieść o szkole pijarskiej, a także o pewnym chłopcu, który wprawdzie do tej szkoły nie chodził, ale mieszkał w jej pobliżu. Mowa o Zbigniewie Wodeckim.

 

 

 

 

Szkoła O. Pijarów w Rakowicach
Ul. Rakowicka nie prowadzi do Rakowic

(Marzena Florkowska/ew)

To w Rakowicach  w 1912 roku powstało jedno z pierwszych lotnisk Europy i pierwsze lotnisko wolnej Polski - błędnie nazywane lotniskiem Czyżyny. Rakowice były takim oknem na świat i miejscem, skąd rozpoczynano podróże bliskie i dalekie.

Infografika z wystawy - lotnisko w Rakowicach

 

Na początek sięgamy w najodleglejszą przeszłość. To właśnie m.in. stąd  pochodziły płody rolne, które szły na królewski stół. Zanim jednak rozpoczniemy spacer, warto dokładnie wytyczyć granice Rakowic. 

Mapa 2 warstwy: Rakowice w XVIII w. i dzisiejsza siatka ulic

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię