Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Pszczoły Pod Lupą Radia Kraków

Ponad 130 pszczelarzy w różnym wieku należy do Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich. Są i młodzi i coraz więcej kobiet. Każdy ma swoją fascynująca historię związaną z pszczołami – a to o zwyczajach, a to o pierwszym ulu, a to o dziadku, który był inspiracją. Zachęcają do obserwowania tych zwierząt, bo to nie tylko uspokaja, ale uczy wiele o życiu. Zapraszamy na tydzień z krakowskimi pszczelarzami.

fot: Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich

Pszczoła to nie jest koń - takie złote myśli będziemy serwować przez cały ten tydzień. Ale też ciekawostki: na przykład taką, że aby otrzymać jeden kilogram miodu pszczoła musi pokonać trasę z Ziemi na Księżyc i z powrotem czyli 384 400 km razy dwa. W tak daleką podróż z Przemysławem Szeligą, prezesem Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich, który prowadzi Pasiekę Szeligów, wybiera się Marzena Florkowska.


Wśród pszczelarzy coraz więcej jest osób młodych, energicznych, są także kobiety - pszczelarki. Tym razem przy ulu stanęły dwie: Monika Leleń, sekretarz Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich, która prowadzi także zajęcia edukacyjne dla dorosłych i dzieci w ramach Akademii Pszczelarza, a w roli adeptki Marzena Florkowska. Narobiły dużo dymu…


Podglądanie pszczół za pomocą specjalnych kamerek, odkrywanie tajemnicy i badania naukowe z jednej strony, a drugiej sentyment i urok starych uli. Różne są spojrzenia na pszczoły i pasieki – tak różne, jak różnorodni są ludzie, dla których zwykle jest to pasja i sposób relaksu po stresującej pracy. Z Jakubem Hejnarem z młodszego pokolenia krakowskich pszczelarzy spotkała się Marzena Florkowska.


Z dachu Urzędu Miasta przy ul. Wielickiej rozciąga się piękny widok, ale często odczuwalny jest tam wiatr, a pszczoły tego nie lubią. Mają jednak na to swoje sposoby – przekonuje Tadeusz Dudek, który prowadzi pasiekę na dachu tego budynku. Czy miód ze środka miasta ma jakieś wartości odżywcze i zdrowotne – takie oto pytanie zadała Marzena Florkowska.


Koniec tygodnia zakończymy tanecznie – razem z pszczołami, które mają swój dancefloor. O tym, co, kiedy, w jaki sposób i dlaczego pszczoły tańczą oraz innych zwyczajach tych owadów z Przemysławem Szeligą, prezesem Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich, który prowadzi Pasiekę Szeligów rozmawia Marzena Florkowska.

 

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię