Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Pod Lupą: Teatr KTO istnieje od 40 lat

Ich scena to rynek miejski, plac targowy, ulica czy deptak spacerowy. Realizowali spektakle z pięcioma aktorami, ale i czterystoma statystami. W tym roku świętują 40-lecie i Radio Kraków pragnie przybliżyć Państwu fenomen teatru autorskiego Jerzego Zonia. "Pod Lupą" od poniedziałku do piątku o 11:40.

Peregrinus w Nowym Jorku. Fot. Filip Rudnicki

Posłuchaj rozmowy Ewy Szkurłat z Jerzym Zoniem Posłuchaj rozmowy Ewy Szkurłat z dyrektorem Jerzym Zoniem i reżyserem Krzysztofem Niedźwiedzkim Stroiciel grzebieni. Fot. Krzysztof Kościelniak

Stroiciel grzebieni. Fot. Krzysztof Kościelniak

Atrament Dla Leworęcznych Fot. Wojciech Nieśpiałowski

Atrament Dla Leworęcznych Fot. Wojciech Nieśpiałowski

Posłuchaj rozmowy z Bartkiem Cienawą

Teatr KTO powstał w 1977 roku, a swoją działalność zainaugurował spektaklem Ogród rozkoszy. Pierwszych dziesięć zamkniętych pokazów obejrzało kilkuset widzów; po ocenzurowaniu ponad rok później – niemal 3 tysiące w Krakowie i różnych miastach Polski. W czasie 40-lecia istnienia Teatru przez jego scenę przewinęło się ponad czterystu aktorów - powiedział Ewie Szkurłat dyrektor Jerzy Zoń.

"Dobry humor to nie są żarty" - tak Teatr KTO zapraszał na kolejną premierę. Ich najnowszy spektakl "Stroiciel grzebieni" przenosi widza na granice światów. "Umrzeć jest łatwo, ale zapewnienie sobie komfortu „po drugiej stronie” może być nie lada wyzwaniem". "Stroiciel grzebieni" to świetna groteska odnosząca się do tatrzańskich klimatów, góralskiej muzyki i humoru -  nie tylko w czarnym kolorze. Spektakle są grane  na scenie Teatru Zależnego przy ulicy Kanoniczej 1. (4 i 5 kwietnia)

 

Peregrinus w Londynie. Fot. Bartek Cieniawa

Peregrinus w Londynie. Fot. Bartek Cieniawa

Posłuchaj o spektaklu "Peregrinus"

Ponad 30 (z widowiskami okazjonalnymi ponad 50) tytułów, zarówno tych na scenie jak i na ulicy, obejrzało w Polsce i na świecie około 2.000.000 widzów. Teatr gościł w blisko 250 miastach w ponad 40 krajach na 5 kontynentach. W trakcie ponad 180 zagranicznych podróży Teatr KTO odwiedził Kolumbię, Meksyk, Brazylię, Kostarykę, Tunezję, Iran, USA, Koreę Południową i niemal wszystkie kraje Europy. Brał udział w prestiżowych festiwalach m.in w Seulu, Bogocie, Nowym Jorku, Sankt Petersburgu, Berlinie, Wiedniu, Pradze, Tiranie, Edynburgu, Mińsku i Kijowie. W tym roku wyruszy w świat ze swoimi spektaklami ponad 30 razy.

Bartek Cieniawa z Teatrem KTO gra już 25 lat. Wg niego to scena wyjątkowa, mimo że bardzo wymagająca. Musi być ciągle sprawny, aby spełnić wszystkie zadania reżysera i choreografów. Angażować się nie tylko w grę, ale również rozkładanie scenografii. Spektakl grany bez słów - wyostrza zmysły i wymusza silniejszą ekspresję i mowę ciała.

Teatr KTO współtworzył wielkie widowiska plenerowe dotyczące najważniejszych wydarzeń w historii Europy (De la Revolution, Lille 1989 - spektakl z okazji obchodów 200-lecie Rewolucji Francuskiej, ok. 21000 widzów; Uchodźcy, Lipsk 2009 – instalacja teatralna z okazji 20-lecia zburzenia Muru Berlińskiego, 120.000 widzów) oraz Polski (Vivat Academia, Kraków 2000 - widowisko plenerowe z okazji 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej, 2000 widzów; Kronika Polska, Kraków 2004 - przedstawienie z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 60.000 widzów; Zapis, Gdańsk 2005 i Kronika, Nowa Huta 2005 – plenerowe spektakle z okazji 25-lecia powstania Solidarności, 12.000 widzów). Do najważniejszych międzynarodowych koprodukcji ostatnich lat należy zaliczyć wspólny projekt z Norweską Narodową Operą w Oslo – spektakl OPERACJA – OPERA, zrealizowany w 2011 roku. Także w 2011 roku Teatr KTO ze spektaklem Ślepcy realizował w Berlinie, Kijowie i Mińsku projekt "Widzialne i Niewidzialne – Ślepcy. Magia przestrzeni miejskich", w ramach programu Polska Prezydencja 2011.

W 2012 roku na przyciągającym rekordową publiczność Edinburgh Festival Fringe, w ramach Polskiego Programu Polska Arts: Listen/ Touch/ See, realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr KTO 25-krotnie zaprezentował spektakl Ślepcy.

 

Peregrinus Exhibition w teatrze KTO

Znaczenie i rangę Teatru KTO doskonale ilustrują nazwiska współpracowników: muzykę do jego spektakli komponowali m.in. Janusz Stokłosa, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Janusz Grzywacz, Grzegorz Turnau i Paweł Moszumański; scenografię i kostiumy projektowali: Joanna Braun, Zofia De Ines, Joanna Jaśko-Sroka, Zbigniew Szumski, Marek Braun, Krzysztof Tyszkiewicz. W spektaklach reżyserowanych przez Jerzego Zonia i realizowanych przez Teatr KTO występowali m.in: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Anna Dymna, Dorota Segda, Ewa Kaim, Hanna Banaszak, Jerzy Trela, Mikołaj Grabowski, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Stuhr, Marek Kondrat, Krzysztof Globisz, Zbigniew Zamachowski, Jacek Poniedziałek i Wojciech Malajkat.

21 marca Teatr KTO na Rynku Głównym  powitał wiosnę spektaklem "Peregrinus". Turyści i krakowianie mogli obejrzeć przykuwające uwagę przedstawienie inspirowane twórczością poetycką T.S. Eliota. Spektakl pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku. Współczesny Everyman, którego życie "zawieszone" jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji "drogę przez życie" identyfikuje z "drogą do pracy".

Teatr KTO jest organizatorem 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, a także realizatorem krakowskich projektów artystycznych - Noc Teatrów (10. edycji w latach 2007-2016) i Noc Poezji (5. edycji w latach 2011-2015). Od 1 stycznia 2005 roku jest Teatrem Miejskim. Przez 40 lat niezmiennie dyrektorem Teatru KTO jest Jerzy Zoń.

Przed nami kolejne fascynujące widowisko w wykonaniu Teatru KTO: VIVAT KOŚCIUSZKO!  7 kwietnia, o godz. 17.00 zostanie zrealizowane symultanicznie w wielu przestrzeniach Krakowa: na ul.Loretańskiej (przy kościele Kapucynów), Rynku Głównym, Barbakanie i ul. Floriańskiej.

Radio Kraków objęło patronatem jubileusz Teatru KTO. Tak o 40 latach działalności mówili w programie "Przed hejnałem": 

 

 

mat.prasowe/Ewa Szkurłat

Posłuchaj przygotowań do spektaklu "Vivat Kościuszko"
Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię