Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Pod Lupą: Porządki i higiena osobista dawniej

Zaczynamy jesiennie porządki, bo przecież pierwszy dzień jesieni już nadszedł. I choć nie jest złota w tym roku i trudno dostrzec babie lato, to warto na jej przywitanie trochę uprzątnąć nasze otoczenie. W tym tygodniu "Pod lupę" bierzemy dawne obyczaje dotyczące higieny i tej osobistej i porządku wokół nas. A naszym ekspertem jest zafascynowany historią czystości Robert Wróbel z Polskiego Towarzystwa Higienicznego i Marzena Florkowska.

Dziewczynka myjąca zęby nad wiadrem. Na stołku stoją przybory do mycia. 1950. Fot. NAC

Na początek coś dla mężczyzn, bo to właśnie mężczyzna był tym, który zrobił słynne porządki. A mowa oczywiście o Herkulesie.

Posłuchaj o historii higieny. Stajnia Augiasza nie była sprzątana przez kobietę... Do jakiej wanny wskoczył Archimedes? Posłuchaj!
Porządki w wykonaniu mężczyzn - dawniej
Kąpiele dawniej - w uzdrowiskach i... parkach

Kąpiel w gorącej czy raczej w lodowatej wodzie? Nie wiemy, czego zwolennikiem był Archimedes, ale jego kąpiel stała się sławna i brzemienna w skutki także dla nauki.

 

Prysznic długo nie mógł przebić się do powszechnej świadomości. Kojarzył się z więzieniem i wojskiem, ale teraz zdecydowanie częściej niż wanna właśnie prysznic króluje w naszych łazienkach i obyczajach.

 

Kąpiel prywatna czy publiczna? Łazienkę posiadali kiedyś tylko majętni mieszkańcy W Kurzej Stopce znajdowała się królewska toaleta... Posłuchaj
Prysznic kojarzył się z więzieniem lub wojskiem!

Wbrew pozorom Kurza Stopka na Wawelu i i tzw. sławojki nazywane tak od od imienia premiera Felicjana Sławoja Składkowskiego mają coś wspólnego. Tym razem nie tylko o sprawach wstydliwych, co również o naszym nosie i wyczuleniu na zapachy.

Posłuchaj o historii higieny
Mydła i pachnidła

Nie tylko panie sprzątające stoją na straży naszej czystości i higieny. Także panie pielęgniarki, choć długo ten zawód walczył o uznanie i docenienie społeczne. Na zakończenie trochę o historii nauki zwanej higieną.

 

Uczennica z konewką używaną do kąpieli, pomagająca prawdopodobnie młodszej siostrze. Widoczna dziewczynka wycierająca się ręcznikiem w balii. Przy balii stoi stołek z przyborami do mycia. Z lewej widoczny fragment łóżka. 1950. Fot. NAC
 

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię