Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

O "drugim Wawelu" w Niepołomicach w "Pod lupą"

Była „niepołomna” czyli niepokonana, trudna do wytrzebienia i zagospodarowania. Ale i piękna i bogata. Puszcza Niepołomicka fascynowała władców i nie bez przyczyny to tu właśnie wystawili drugi Wawel. W ostatnim tygodniu kalendarzowego lata zapraszamy na podkrakowską wycieczkę do Niepołomic. Słuchajcie od poniedziałku do piątku po 11:30.

Fot. dzięki uprzejmości Zamku Królewskiego w Niepołomicach

 

Jednym z tych, którzy przemierzali Puszczę Niepołomicką był król Kazimierz Wielki. Jego śladami podążają Grzegorz Gorycki z Zamku Królewskiego w Niepołomicach i Marzena Florkowska. 

 

Fot. A. Słowikowski

W Zamku Królewskim w Niepołomicach oglądać można także obrazy i rzeźby z Galerii w Sukiennicach, Muzeum Czartoryskich w Krakowie czy dokumenty, księgi, szaty i naczynia liturgiczne z niepołomickiego kościoła.

WIĘCEJ INFORMACJI

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

 

Fot. dzięki uprzejmości Zamku Królewskiego w Niepołomicach

 

Zamek Królewski w Niepołomicach gromadzi m.in. pamiątki po wybitnym fotografiku przyrody Włodzimierzu Puchalskim. To nie tylko rzeczy osobiste, aparaty fotograficzne, czy kalendarzyki, ale przede wszystkim negatywy zdjęć. O tym, co można zobaczyć w Zamku w Niepołomicach rozmawiają Aneta Słowikowska z Zamku Królewskiego w Niepołomicach i Marzena Florkowska.

 

Fot. Tadeusz Słowikowski

 

Początkowo gotycki, zamek w Niepołomicach został przebudowany w stylu renesansowym i bywa nazywany drugim Wawelem. Zachwycają detale architektoniczne m.in. piękny portal wejściowy. Przed nim właśnie stoją i zadzierają głowy Aneta Słowikowska z Zamku Królewskiego w Niepołomicach i Marzena Florkowska.

 

Fot. dzięki uprzejmości Zamku Królewskiego w Niepołomicach


Fot. dzięki uprzejmości Zamku Królewskiego w Niepołomicach

 

 

I znów czas na legendę tym razem związaną z królem Stefanem Batorym. Będą chwile grozy i piękna dziewczyna, która uratowała mu życie. Ale nie uprzedzajmy faktów. Szczegóły zdradzają Grzegorz Gorycki z Zamku Królewskiego w Niepołomicach i Marzena Florkowska. 

Fot. dzięki uprzejmości Zamku Królewskiego w Niepołomicach

 

Władysław Jagiełło także bywał w Puszczy Niepołomickiej, ale największym śladem jego związków z tym miejscem jest Kopiec Grunwaldzki. Choć rzecz jasna nie omijał samej puszczy. O tych właśnie związkach rozmawiają Marzena Wilczyńska z Zamku Królewskiego w Niepołomicach i Marzena Florkowska.

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię