Dlaczego użytkownicy „tradycyjnych” narkotyków stosują nowe substancje psychoaktywne?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo – jak się okazuje – wiele czynników może mieć wpływ na ten wybór. W ostatnich kilkunastu latach bardzo obniżyła się jakość amfetaminy na czarnym rynku. Stało się tak za sprawą ograniczenia dostępu do odpowiednich prekursorów, z których była ona produkowana. Podobnie, na skutek ścisłej kontroli nad uprawami maku lekarskiego i wprowadzenia odmian niskomorfinowych, obniżyła się jakość „kompotu”. Natomiast nowe narkotyki, szczególnie w wersji „research chemicals” to substancje niezwykle wysokiej czystości.

 

Używanie towarzyskie, eksperymentalne narkotyków coraz częściej jest stałym elementem funkcjonowania młodzieży, młodych dorosłych. Pozycja narkotyków „rekreacyjnych” takich jak marihuana, ekstasy czy leki uspokajające jest podtrzymywana i akceptowana przez znaczną grupę ludzi. Natomiast używanie opiatów, lotnych rozpuszczalników powszechnie spotyka się z krytyką.

O problemie Katarzyna Pelc rozmawia z Katarzyną Krzykawską z Kliniki Psychiatrii Dorosłych Dzieci i Młodzieży w Krakowie i Grzegorzem Wodowskim z MONARU