Liczba zatruć dopalaczami nadal  lawinowo wzrasta. Jak wynika z danych Ośrodka Informacji Toksykologicznej w Krakowie po psychoaktywne substancje nieznanego pochodzenia najczęściej sięgają nastolatki.

 „Musimy głóśno i wyraźnie mówić młodym ludziom, że dopalacze to trucizna ” – mówi Elżbieta Kuras, rzecznik krakowskiego sanepidu.

 W Małopolsce od stycznia odnotowano  ponad 50 przypadków zatruć dopalaczami, ale osoby zajmujące się tym problemem nie mają złudzeń - to tylko wierzchołek góry lodowej. Nie bądźmy obojętni, zwracajmy uwagę na osoby niepełnoletnie i młodzież.

„A niepokojace sytuacje zgłaszajmy  na policję albo na bezpłatną infolinię Głównego Inspektoratu Sanitarnego” – mówi Urszula Barańska z krakowskiego sanepidu
 
 800 060 800 – to numer bezpłatnej infolinii  Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Tam  dowiemy się  nie tylko o negatywnych skutkach zażywania dopalaczy, ale i  o możliwościach leczenia.

"W walce z dopalaczami może też pomóc gra planszowa CUDER i program ARCHEZJA "- przekonuje profilaktyk Tomasz Gubała. W grę z dziećmi mogą grać nauczyciele, wychowawcy, rodzice i dziadkowie. A  program "Archezja" to wielogodzinna podróż przez Dolinę Prądnika, przez średniowiecze, czasy biblijne do prahistorii.

Mozna też dołączyć do DRUŻYNY  MISTRZÓW - przekonuje Bosski Roman. "Naszym celem jest propagowanie zdrowego stylu życia, rozwijania pasji i talentów poprzez sport oraz muzykę"

Więcej w rozmowie Katarzyny Pelc z Elżbieta Kuras i Urszulą Barańską z Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz profilaktykiem Tomaszem Gubałą i Bosskim Romanem (Romanem Lachowolskim).