Ile dzieci w Małopolsce cierpi na FAS czyli alkoholowy zespół płodowy? Dowiemy się tego po zakończeniu programu "Alicja", realizowanego przez  specjalistów ze Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie. To pierwsze takie badania w Polsce, finansuje je Państwowa Agencja  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Niestety, prawie dwa tysiące rodziców dzieci w wieku od siedmiu do dziewięciu lat nie wyraziło zgody na udział w badaniach. Tymczasem pijące matki to poważny problem społeczny, co trzecia kobieta anonimowo przyznaje się do spożycia alkoholu podczas ciąży.

FAS – to skrót od angielskiej nazwy alkoholowego zespołu płodowego. Termin ten użyty został po raz pierwszy w roku 1973 przez amerykańskich naukowców. Nazwą tą określono zespół nieprawidłowości stwierdzanych u dzieci matek alkoholiczek. Tak naprawdę zagrożeniem prawidłowego rozwoju dziecka może być każda porcja wypitego alkoholu. Do uszkodzeń układu neurologicznego płodu dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży.


Badania są prowadzone w trzech województwach: małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Program "Alicja" trwa już rok i jest finansowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zakończy się w trzecim kwartale tego roku. Już wiadomo, że w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie będzie przebadanych sto trzydzieści pięcioro dzieci.

Z Katarzyną Dyląg i Stanisławem Stępniewskim - dyrektorem Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika rozmawiała Ewa Szkurłat.