Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dnia 22.01.2017 r.

(fot.KGGucwa/Wikipedia)

ZAGADKA REGIONALNA ( 22.01.)

Mała wieś w gminie SZCZUROWA w powiecie brzeskim.  Znajduje się tam zabytkowy drewniany dwór wzniesiony w połowie XIX w.

W czasie powstania styczniowego dwór pełnił funkcje punktu zbornego z okolicznych dworów.

W dniach od 26. do 28. października 1863 r. przebywał we dworze MARIAN LANGIEWICZ i obok przydworskiej kapliczki odbierał przysięgę od powstańców.

Podczas walk dwór wchodził w skład nadgranicznego kordonu sanitarnego i przyjmował rannych powstańców na czas rekonwalescencji.

Gdzie znajduje się ten dwór?  Proszę podać nazwę tej wsi.

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

                                      do godz. 7. 30. dnia 22.01.2017 r.

 

 

 

 

UPOMINKI:

 

3 książki ADAMA ZIEMIANINA „Okrawki. Opowieść o Isi, Wojtku Bellonie i o tamtym Krakowie”.

 

zestaw publikacji o gminie ZATOR.

Gra rodzinna "ZATOKA PELIKANÓW"

 

 

 


MAŁGORZATA BERNOWSKA - pedagog Gimnazjum w ZATORZE, z wykształcenia jest geografem, a uczy młodzież języka niemieckiego.  Ale nie tylko!  Rodowita zatorzanka, pragnie przekazać uczniom jak najwięcej wiadomości o tym miasteczku z ciekawą historią oraz interesującymi zabytkami. 

Atrakcyjną formą realizacji tego zamierzenia stała  się gra miejska "Wędrówka śladami przeszłości", za którą Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zatorze otrzymał  II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków (czek na 15.000 zł).

Konkurs odbywał się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a nagrodę wręczono podczas gali podsumowującej 24 edycję Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.


Posłuchaj zatorskich gimnazjalistek oraz ich opiekunki !
 

W środku Małgorzata Bernowska, z lewej Renata Pękala - dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zatorze.


 

 

 

(fot.Miezian/Wikipedia)

 

W poniedziałek 23.01.2017 r. o godz.18.00 w krakowskim Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” odbędzie się spotkanie autorskie z ADAMEM ZIEMIANINEM - poetą rodem z MUSZYNY, a ostatnio także prozaikiem. I właśnie promocja jego najnowszej książki "OKRAWKI" - to główny punkt tego spotkania.

"Okrawki. Opowieść o Isi, Wojtku Bellonie i o tamtym Krakowie" to magiczny realizm, osadzony w latach 60. i 70. XX wieku. Podczas poniedziałkowego spotkania fragmenty opowieści przeczyta Tadeusz Kwinta, a tu można posłuchać rozmowy z Adamem Ziemianinem.

 

 

 


 

 

Olkuszanin MAREK PIOTROWSKI jest znanym w kraju kolekcjonerem pocztówek.

Szczególnie dba o zbiór widoków starego Olkusza i Ziemi Olkuskiej. Niedawno, dzięki internetowemu zakupowi w Austrii, udało mu się powiększyć kolekcję o widok olkuskiej Fabryki Piotra Westena sprzed I wojny światowej, widok utrwalony na rosyjskojęzycznej pocztówce.

Pan Marek marzy, by kiedyś wydać gruby album z 200. olkuskimi pocztówkami. Na razie ukazało się skromniejsze wydawnictwo "OLKUSZ NA STAREJ POCZTÓWCE", które może być zwiastunem takiego zamierzenia.

Opowiada o nim także współautor, historyk JACEK SYPIEŃ . Posłuchaj!

 

Marek Piotrowski  (z prawej)  oraz Jacek Sypień.

 


 

(fot.Ffolas/Wikipedia)

 

Muzeum w MUSZYNIE powstało w 1958 roku jako „Muzeum Pamiątek Muszyny-Zdroju”. Od 1968 roku patronat nad nim objął Oddział PTTK w Krynicy - Zdroju, który zarządzał placówką do 2008 roku. Muzeum mieściło się w budynku dawnego zajazdu (karczmy). Z uwagi na stan techniczny, obiekt został rozebrany w 2009 roku, a następnie zrekonstruowany w innej lokalizacji i rok później ponownie oddany do użytku.

Po ekspozycji Muzeum Regionalnego Państwa Muszyńskiego oprowadza historyk, kustosz BARBARA RUCKA. Posłuchaj !

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię