Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.11.06.2017 r.

(fot.denart/Wikipedia)

ZAGADKA REGIONALNA (11.06.)

Do 1951 r. podtarnowska wieś. Obecnie dzielnica tego miasta.

Miejscowy kościół został zbudowany w latach 1948 -50 według projektu architekta Adolfa Szyszko - Bohusza.

Parafię erygował w 1951r. biskup tarnowski JAN STEPA.

Szkoła podstawowa nosi imię Romana "Sybiraka" SANGUSZKI (1800-1881).

Sanguszkowie - właściciele tej wsi mieli tam stadninę koni, która w okresie międzywojennym należała do krajowej czołówki prywatnych stadnin.

Obecnie działa tam Fundacja Ostoja Polskich Koni, a w niedzielę 11.06. odbędą się tam IV Małopolskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi (konie rasy huculskiej).

Proszę podać nazwę tej dawnej wsi, obecnie dzielnicy TARNOWA.

 

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

                                      do godz. 7. 30. dnia 11.06. 2017 r.

 

 

 

UPOMINKI:

płyta CD "Nie widziałam" DOROTY ŚLĘZAK artystki "Piwnicy pod Baranami"

21 numer "ROCZNIKA TARNOWSKIEGO"

3 zestawy publikacji o OLKUSZU

płyta CD "... nie na zawsze" MAGDY STECZKOWSKIEJ.


 

W niedzielę 11.06. na ZAMKU ŻUPNYM w Wieliczce odbędzie się doroczne "ŚWIĘTO SOLI" organizowane w tym roku pod hasłem "Sól dla kultury od morza aż po góry".

To wydarzenie o edukacyjnym i rekreacyjnym charakterze kierowane głównie do rodzin, choć nie tylko.

A atrakcjach, które będą czekać na dzieci młodzież i dorosłych mówi PIOTR CHWALBA z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Posłuchaj!

 

 

 


 

 

W niedzielę 11.06. w OLKUSZU rozpoczną się obchody 75.Rocznicy Zagłady Olkuskich Żydów. Zakończy je wtorkowy Marsz Pamięci, trasą którą w czerwcu 1942 r. przebyli olkuscy Żydzi z miejsca skoszarowania na dworzec kolejowy.

O wydarzeniach sprzed 75. lat przypomina IRENEUSZ CIEŚLIK - inicjator Marszu i autor publikacji związanych z historią olkuskich Żydów. Posłuchaj!

 

 


 

 

Szczawnicka Galeria Sztuki Ludowej i Rękodzieła "KRZYWA JABŁONKA" poszerza swoją artystyczną ofertę i zaprasza na wystawę "KARPATY PEŁNE CZARÓW", na której od 9.06. prezentowane są ilustracje, grafika i rysunek profesorów i studentów Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. O ekspozycji zorganizowanej z inicjatywy prof. Zdzisława Wiatra opowiada JOANNA DZIUBIŃSKA - właścicielka pienińskiej Galerii. Posłuchaj!

 


 

"RAZEM" to kwartalnik od 5 lat ukazujący się w gminie ROPA w powiecie gorlickim. Co sugeruje tytuł, jaka jest tematyka pisma informuje EWA BUGNO - redaktor naczelna. Posłuchaj!

 


 

 

(fot.Paweł Opioła/Wikipedia)

 

DARIUSZ GACEK jest przewodnikiem, miłośnikiem Beskidu Wyspowego, któremu poświęcił swój przewodnik, a którego druga poszerzona wersja jest w przygotowaniu.

Wyjaśnia kto wprowadził taką nazwę dla tego beskidzkiego pasma i jaki jest jego terytorialny zasięg.

Posłuchaj!

 

 


 

(fot.Dariusz Biegacz/Wikipedia)

 

W niedzielę 11.06. o godz. 13. 30. w Dworze z Drogini, znajdującym się na terenie Muzeum Parku Etnograficznego w WYGIEŁZOWIE, odbędzie się wernisaż wystawy "WSZYTKO CO PIĘKNE - PASJE PROF. JANA SAMKA". Wystawa będzie czynna do końca września.

Urodzony w 1930 r.w Krakowie, a zmarły przed 10. laty uczony, był historykiem sztuki, autorem licznych naukowych rozpraw i nauczycielem wielu pokoleń młodych adeptów historii sztuki.

Na wystawie zaprezentowane zostaną rodzinne pamiątki po profesorze Uniwersytetu Jagiellońskiego,będące na co dzień w posiadaniu jego córki. Wśród eksponatów są między innymi: pamiętnik z czasów II wojny światowej, album fotografii z pierwszych powojennych wakacji w 1946 r. w RABCE oraz zbiór unikatowych kafli piecowych.

Posłuchaj córki prof. Jana Samka ELŻBIETY ANNY SADKOWSKIEJ !

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię