Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.11.02.2018 r.

(fot.Henryk Bielamowicz/Wikipedia)

 

ZAGADKA REGIONALNA (11.02.)

 

Wieś na trasie z Bobowej do Grybowa, położona w dolinie BIAŁEJ DUNAJCOWEJ. We wsi przystanek kolejowy na szlaku Tarnów - Stróże.

Historia parafii sięga XIV w. natomiast zabytkowy drewniany kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika pochodzi z 1605 r.

 

Miejscowość, w czasie II wojny światowej nazywana "partyzancką wsią", 29.08.1944 r. została spacyfikowana przez Niemców.

W marcu 1945 r zamordowani na wzgórzu MATELANKA zostali ekshumowani i pochowani na miejscowym cmentarzu.

 

Częścią wsi jest dziś osiedle JEŻÓW, z dworem obronnym z początków XVI w. Proszę podać jej nazwę.

Jak nazywa się ta wieś?

(fot.Jerzy Opioła/Wikipedia)

 

 

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

                                     do godz. 7.30. dnia 11.02.18 r.

 

UPOMINKI:

2 książki MACIEJA PINKWARTA "Stara Atma" wyd."Wagant".

tomik poezji MARII KOWNACKIEJ "Polskie Madonny Ludowe" wyd. Towarzystwo Miłośników Ziemi Łąckiej .

 


 

 

JÓZEF MEHOFFER ( ur. 1869 Ropczyce - zm. 1946 Wadowice) - to polski malarz, witrażysta, grafik, jeden z przedstawicieli Młodej Polski.

Jego znany obraz "DZIWNY OGRÓD" znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Artysta przy jego malowaniu inspirował się krajobrazem pewnego ogrodu we wsi SIEDLEC koło Krzeszowic.

Historię tego miejsca, do dziś związanego ze sztuką, przypomina MARIA OSTROWSKA, emerytowana nauczycielka języka polskiego  i autorka publikacji na temat Ziemi Krzeszowickiej.

Posłuchaj!

 

 


 

 

(fot.Marek & Ewa Wojciechowscy/Wikipedia)

 

W tym roku KROŚCIENKO nad DUNAJCEM obchodzi jubileusz 670.lecia nadania praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego.

Dlatego kalendarz tegorocznych imprez kulturalnych jest wyjątkowo bogaty.

Od soboty 10.02. w Galerii " STARA PLEBANIA" będzie można oglądać prace twórców, działających w miejscowym STOWARZYSZENIU ARTYSTÓW PIENIŃSKICH.

Natomiast wszyscy, którzy znajdą się na Rynku w Krościenku, powinni na chwilę zajrzeć do Izby Regionalnej mieszczącej się na parterze budynku Urzędu Gminy.

O tym jak powstawała Izba i jakie ciekawe eksponaty udało się w niej zgromadzić - informuje JAN DYDA, wójt Gminy Krościenko nad Dunajcem. Posłuchaj!

 

 


 

 

(fot. Joanna Dziubińska)

 

W lutym w szczawnickiej kawiarni "Eglander", w jednej z sal można oglądać obrazy na szkle ANNY MADEI, artystki od lat związanej z tym uzdrowiskiem i Pieninami( tworzy wspólnie z mężem JÓZEFEM, znanym rzeźbiarzem).

Sąsiednie pomieszczenie kawiarni zdobią obrazy innych szczawnickich twórców, zrzeszonych w miejscowym oddziale Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Anna Madeja opowiada o tematyce, która ją fascynuje i którą utrwala na swych obrazach.

Posłuchaj!

 


 

Języcznik pospolity ( fot. JAN ZIELIŃSKI).

 

Przyrodnik z Andrychowa JAN ZIELIŃSKI przekonuje, że u stóp Pańskiej Góry przy Al. Adama Wietrznego (przedwojennego burmistrza miasta) rozciąga się mini Puszcza Białowieska. Dawny hrabiowski las został pozostawiony samemu sobie i uniknął szkodliwej ingerencji człowieka.

Andrychowskie jesiony ( fot. JAN ZIELIŃSKI)

 

Jakie przyrodnicze osobliwości można zauważyć u stóp Pańskiej Góry?

Posłuchaj!

 

 


Chochołów ( fot.Aotearoa/Wikipedia)

 

Konserwatorka zabytków HANNA PIEŃKOWSKA urodziła się w 1917 r. w ŻYTOMIERZU, ale całe życie związana była z Krakowem i Małopolską.

Od 1951 r. do roku 1975 była wojewódzkim konserwatorem zabytków.
Przyczyniła się do uratowania wsi Chochołów, założenia Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiezłowie, powstania ogrodów renesansowych w Mogilanach. Była autorką ponad 100 prac naukowych, w tym nowoczesnej koncepcji ochrony Lanckorony.

Jako konserwator działała na rzecz uratowania zabytkowych szałasów tatrzańskich. Swojej pasji poświęciła między innymi książkę "Drogami skalnej ziemi".  Zasługi Hanny Pieńkowskiej  ( zm. 1976) przypomina prof. ANDRZEJ GACZOŁ z Politechniki Krakowskiej.

Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię