Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.1.01.2017 r. NOWY ROK

(fot.Roland von Bagratuni/Wikipedia)

ZAGADKA REGIONALNA ( 1.01.2017 r.)

 

Salezjanin, arcybiskup, metropolita poznański.  Kapelan i sekretarz prymasów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego.

Urodził się 1 stycznia 1904 r. w Sebastianowie w Wielkopolsce.

W 1917 r. przyjechał do Oświęcimia i rozpoczął naukę w szkole średniej jako wychowanek salezjański. W 1920 r. wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego w Kleczy Dolnej.

W latach 1921–1924 studiował w Krakowie filozofie. Potem pracował jako wychowawca w Kleczy Dolnej, Czerwińsku i Warszawie. Święceń udzielił mu arcybiskup Adam Stefan Sapieha w kościele Sióstr Karmelitanek w Krakowie w 1930 r.

Proszę podać imię i nazwisko tego, zmarłego w roku 1977 , duchownego.

 

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

                                      do godz. 7. 30 dnia 1.01.2017 r.

 

 

 

UPOMINKI:

3 egzemplarze albumu "MIECHÓW MIASTO SZTUKI".

Nr 25. "ALMANACHU ŁĄCKIEGO".

album ALICJI SKRUDLIK - PILCH "Twórcy ludowi z Kęt i okolicy".

 

 

 

(fot. Pnapora/Wikipedia).

 

W NIEDZIELĘ   1 STYCZNIA  2017 r. W PROGRAMIE:

Rok 2016 Biuro Wystaw Artystycznych 'U JAKSY" w Miechowie zamknęło promocją albumu " MIECHÓW MIASTO SZTUKI", przygotowanego wspólnie z tamtejszym Towarzystwem Przyjaciół Sztuki.

Nowe wydawnictwo zawiera ponad 100 barwnych ilustracji miasta i jego pejzażu. Promuje nie tylko artystów związanych z Miechowem, ale także tych. którzy gościli w Miechowie podczas, organizowanych od 17. lat, międzynarodowych plenerów malarskich. O albumie informuje KRYSTYNA OLCHAWA dyrektor BWA " U Jaksy" i wiceprezes TPS Posłuchaj!

 

 

 

 

(fot.Lestat Jan Melich/Wikipedia).

Historyk MICHAŁ KOZIOŁ przywołuje czasy Autonomii Galicji i przypomina jak krakowianie na przełomie XIX i XX wieku bawili się witając Nowy Rok. Posłuchaj !

 


 

(fot.Wuhazet-Henryk Żychowski/Wikipedia)

W tym roku, roku 2017, przypada 750. rocznica lokowania miasta SKAŁA na prawie magdeburskim. To zasługa SALOMEI, klaryski, córki księcia Leszka Białego i siostry księcia Bolesława Wstydliwego, od 1672 r. błogosławionej kościoła katolickiego.

Jak doszło do lokacji Skały i jak przez wieki mieszkańcy miasta pielęgnowali pamięć o swej dobrodziejce - wyjaśnia historyk, mieszkaniec Skały PIOTR TRZCIONKA. Posłuchaj!

 

 

 


(fot.Janericloebe/Wikipedia).

Pod koniec 2016 roku Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach wydało publikację "KĘTY. Wokół społeczności. Studia i szkice z dziejów miasta i okolicy".
Historyk, redaktorka wydawnictwa dr MARTA TYLZA - JANOSZ omawia tę publikacje dedykowaną mieszkańcom Gminy Kęty z okazji przypadającego w 2017 r. 740 - lecia Miasta Kęty. Posłuchaj!

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię