Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 4.02.2018 r.

(fot.Adam Dziura/Wikipedia)

ZAGADKA REGIONALNA ( 4.02).

 

Aktorki telewizyjne, filmowe i teatralne,  siostry - bliźniaczki, urodzone w NOWYM SĄCZU w 1985 r.

PAULINA występowała miedzy innymi w serialach " Czas honoru", "Dziewczyny ze Lwowa", "Na Wspólnej" oraz " Ojciec Mateusz".

KAROLINA, związana z krakowskim Teatrem "BAGATELA", między innymi w serialach "Barwy szczęścia" i "Pierwsza miłość".

Proszę podać ich nazwisko.

PAULINA ( fot. Ja Fryta/Wikipedia)

 

KAROLINA ( fot.Fryta73/Wikiepdia)

 

 

ADRES INTERNETOWY:         [email protected]    do godz. 7. 30 dnia 4.02.2018 r.

UPOMINKI:

kaseta DVD  "BŁĘKITNA PLANETA" z filmem przyrodniczym o historii oceanów

3 płyty CD  Roberta Kasprzyckiego " PIOSENKI i NIE" 

 


 

( fot.Aleksandra Śmietana).

 

HENRYK MIŁEK (1878 - 1943) - to niesłusznie zapomniany kompozytor utworów religijnych, patriotycznych i stylizacji ludowych.

Urodził się 20.01 1878 r. w podkrakowskich WAWRZEŃCZYCACH i z okazji jubileuszu 140. rocznicy urodzin w tamtejszym kościele pw. św. Marii Magdaleny odsłonięta została pamiątkowa tablica według projektu ALEKSANDRY ŚMIETANY.

Henryk Miłek był synem Antoniego, organisty urodzonego w MIECHOWIE i właśnie w tym mieście odbędzie się kolejny koncert promujący jego dorobek kompozytorski, tym razem organowy.

10.lutego, w sobotę o godz. 19.00 w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie, ROŚCISŁAW WYGRANIENKO, laureat I nagrody Konkursu im. F. Nowowiejskiego, wykona 30 preludiów organowych Henryka Miłka.

O życiu i twórczości Henryka Miłka informuje WOJCIECH KUCHARSKI - prezes Fundacji "Maestro", a rozmowę kończy fragment "Mszy Pasterskiej" w wykonaniu Filipa Presseisena.

Posłuchaj!

 

 


 

Kościół Narodzenia NMP w Inwałdzie,na tle Ostrego Wierchu, koniec XIX w. Fotografia ze zbiorów PAU

 

INWAŁD - wieś na trasie między ANDRYCHOWEM a WADOWICAMI, dziś kojarzona jest zazwyczaj z popularnym parkiem rozrywki.

Warto jednak poznać i historię tej miejscowości, tym bardziej, że w 2018 r. mija 700 lat od pojawienia się pierwszej wzmianki o Inwałdzie.

O historii Inwałdu, o etymologii tej nazwy, opowiada DARIA RUSIN z Towarzystwa Miłośników Andrychowa.

Posłuchaj!

 

 


 

Grobowiec Pieniążków na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie

 

 

PIENIĄŻKOWIE herbu Odrowąż, to małopolska rodzina o patriotycznym rodowodzie.

Tarnowski historyk MIECZYSŁAW CZOSNYKA twierdzi, że powstańcze tradycje obejmują co najmniej sześć pokoleń.

Pierwszym na tej liście jest JAN ODROWĄŻ PIENIĄŻEK (1725-1817) stolnik łukowski. który walczył z Moskalami w 1768 r. w okresie Konfederacji Barskiej. W jego posiadaniu były między innymi majątki Koszary oraz Młynne koło Limanowej.

Na uwagę szczególnie zasługuje życiorys dziedzica wsi KOWALOWA koło Ryglic, powstańca styczniowego CZESŁAWA FELICJANA PIENIĄŻKA (1844 -1917), literata i publicysty, nauczyciela, którego uczniem był poeta Lucjan Rydel.  Jego synów do chrztu trzymali Józef Ignacy Kraszewski oraz Jan Matejko.

Posłuchaj!

 

 

 


 

Antoni Jan Goetz Okocimski na portrecie JACKA MALCZEWSKIEGO ( fot. desa.pl/Wikipedia)

 

W środę 31.01.2018 r. na nadzwyczajnej sesji Rada Miejska w BRZESKU nadała pośmiertnie tytuł "Honorowy Obywatel Brzeska" dla Antoniego Jana Goetza Okocimskiego, ostatniego z męskiej linii tego rodu, zmarłego w 1962 r. na emigracji w Nairobi w Kenii.

Nota bene, w październiku ubiegłego roku jego prochy, dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Ziemi Okocimskiej, zostały sprowadzone do kraju i pochowane w rodzinnym grobowcu w kościele w Okocimiu.

W środowej uroczystości wzięli udział, zaproszeni przez brzeskich radnych, potomkowie tej rodziny.

 

Drugi punkt nadzwyczajnej sesji obejmował nadanie "Medalu na Wstędze za Zasługi dla Miasta Brzeska" dla CECYLII JABŁOŃSKIEJ, dla znanej w całej Polsce działaczki PTTK, założycielki w 2004 r. Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Brzesku, któremu prezesuje od chwili powstania do dzisiaj.

Cecylia Jabłońska jest także współzałożycielką Komitetu Odnowy Zabytkowego Cmentarza Parafialnego w Brzesku, ma w swoim dorobku nagrody małopolskich miast: NOWEGO TARGU, NOWEGO SĄCZA i LIMANOWEJ.

Teraz otrzymała honorowy tytuł w swoim rodzinnym mieście.

A ponieważ znam ją od ponad 10 lat i zwracam się do niej tak jak większość przyjaciół "per Celinko", byłem obecny podczas nadania "Medalu na Wstędze za Zasługi dla Miasta Brzeska. Proszę posłuchać!

CECYLIA  JABŁONSKA wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Brzesku KRZYSZTOFEM OJCZYKIEM ( z prawej)  oraz Burmistrzem Brzeska GRZEGORZEM WAWRYKĄ.

 

Od lewej: Jacek Filip,Cecylia Jabłońska, Agata Marek, Dawid Czaja i Dawid Reczek z LO im.M.Kopernika w Brzesku.

 


 

 

Do 25.02. 2018 r. w Muzeum Okręgowym w TARNOWIE, przy Rynku 3, czynna jest kolejna wystawa z cyklu "Tarnowscy artyści w Galerii Muzealnej".

Tym razem poświęcona jest twórczości malarza JÓZEFA MULARCZYKA (1916 -2009), który mieszkał i tworzył w ZAKOPANEM oraz BOCHNI, ale dzieciństwo spędził w Tarnowie.

Prezentowane prace pochodzą z prywatnej kolekcji jego syna MACIEJA, który opowiada o gimnazjalnych latach swego ojca i o znajomości z Tadeuszem Kantorem, natomiast do obejrzenia ekspozycji zachęca jej kurator BOŻENA SZCZUPAK - kustosz Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:18

    Trzy punkty są, czas na Puchar Polski

  • 22:00

    Dzieje gorlickiej ulicy 3-go maja opowiedziane pamiątkami przyniesionymi przez mieszkańców

  • 21:56

    Jak zamienić pasywa na aktywa?

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię