Choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa


Dotyczy głównie chrząstek stawowych, które stają się coraz cieńsze z powodu nadmiernej utraty wody. W konsekwencji staw pozbawiony zostaje „amortyzatora”, jego części ulegają uszkodzeniu, którego skutkiem jest ból i sztywność stawu, a następnie zniekształcenie i ograniczenie ruchliwości. W początkowym stadium choroby stosuje się leczenie niefarmakologiczne, które polega na utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz ćwiczeniach fizycznych zwiększających zakres ruchu danego stawu i wzmacniających otaczające go mięśnie.

W bólu stosuje się działanie temperaturą: krioterapię lub rozgrzewanie. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także zawierających glukozaminę, która odbudowuje chrząstkę stawową.

W zaawansowanym stadium choroby przeprowadza się leczenie chirurgiczne polegające na wszczepieniu protezy stawu lub stałym usztywnieniu go.

Jak zmniejszyć ból kręgosłupa, o czym może świadczyć ból kolan i dlaczego bolą mnie kolana po bieganiu? - m.in. na te pytania Katarzynie Pelc odpowiada prof. Julian Dutka, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ordynator oddziału Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej w Specjalistycznym Szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie