Czym oddychamy?

 

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie nie ogranicza się bynajmniej do układu oddechowego. Zanieczyszczone powietrze wywołuje i nasila wiele schorzeń układu krążenia, ale także układu nerwowego. Okazuje się bowiem, że odpowiednio małe cząstki pyłu zawieszonego przenikają z płuc do krwiobiegu i tą drogą są dalej transportowane do różnych narządów. Udokumentowano wpływ zanieczyszczeń powietrza na występowanie lub pogorszenia przebiegu m. in. nadciśnienia tętniczego,   choroby niedokrwiennej serca (w tym zawału serca), czy niewydolności serca.

W Krakowie w sezonie grzewczym pył zawieszony zawiera znaczne ilości tych niezwykle szkodliwych substancji (głównie na skutek palenia odpadów-tworzyw sztucznych w domowych piecach; latem stężenia dioksyn w krakowskim powietrzu są kilkudziesięciokrotnie niższe niż w zimie)

Zanieczyszczenie powietrza i jego skutki zdrowotne to obecnie jeden z głównych problemów społecznych, cywilizacyjnych i ekonomicznych naszego kraju. Od tego, jak i kiedy się z tym problemem uporamy, będą zależały stan zdrowia i jakość życia nie tylko obecnych mieszkańców Polski, ale także przyszłych pokoleń. 

 

"Co trzecia"

Problem nietrzymania moczu dotyczy co trzeciej kobiety: co piątej młodej i co drugiej po 50 roku życia. Dysfunkcja ta, podobnie jak obniżona jakość życia seksualnego, jest wstydliwa, ogranicza radość życia i stanowi tabu, a można sobie z nią poradzić. 

Istotnym  jest by uzmysłowić sobie potrzebę, jaką jest świadoma inwestycja we własne zdrowie poprzez profilaktykę. 

Mięśnie dna miednicy są to mięśnie głębokie stanowiące swoiste centrum siły organizmu. Prawidłowo funkcjonujące odpowiadają za właściwe podtrzymywanie kobiecych narządów, zabezpieczają przed nietrzymaniem moczu oraz podnoszą jakość życia seksualnego. Do uszkodzeń mięśni dochodzi głównie podczas porodów oraz mocno obciążających treningów, ale osłabieniu mogą ulegać również z braku jakiejkolwiek aktywności. Brak profilaktyki i rehabilitacji skutkuje szybkim pojawieniem się dysfunkcji i ich wzrostem w miarę upływu czasu.