Ciąża i poród to ciężki czas nie tylko dla intymnej sfery kobiecego ciała, ale też ogólnie, dla całokształtu! Do tego, aby dziecko nie poczyniło spustoszenia w organizmie kobiety, można (i powinno!) przygotować się już znacznie wcześniej, w trakcie ciąży (m.in. trening dna miednicy, ale także korpusu i grzbietu), a najlepiej jeszcze przed nią! W przypadku braku takich ćwiczeń, po ciąży (a więc po 9 miesiącach dźwigania "ciężarów") dochodzi bardzo często do wyjątkowych i bardzo ciężko odwracalnych wad postawy. Poprzez ćwiczenia już w trakcie ciąży można starać się przeciwdziałać również innym po-ciążowym przypadłościom, jak choćby nietrzymanie moczu.

Po porodzie poprzez cięcie cesarskie lepiej następny poród odbyć w sposób naturalny.  Na dodatek  po cesarce przez DWA lata w ogóle nie powinno się zachodzić w ciążę. Dlaczego? Jakie niebezpieczeństwa się z tym wiążą, i jakie fakty za tym przemawiają?

Operacje w trakcie ciąży. Ciężka sprawa, choć czasem zdarzają się przypadki, w których są one praktycznie nieuniknione (jak choćby ostre
zapalenie wyrostka albo kolka wątrobowa). Grozi to wtedy nawet przedwczesnym porodem.

Zakażenia w trakcie ciąży (konkretnie wirusy i bakterie, które mogą przedostać się podczas porodu z organizmu matki na dziecko). Niektóre z
chorób nie muszą wywoływać u matki żadnych objawów, natomiast mogą być bardzo niebezpieczne dla dziecka. Jakie? Jak się tego ustrzec?

O tym wszystkim Katarzyna Pelc rozmawia z lek.med Andrzejem Zmaczyńskim z Oddziału Klinicznego Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i z Specjalistycznego Centrum Medycznego Sublimed w Krakowie.

 

mat.pras/kp