Pracownia Diagnostyki Molekularnej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jest jedynym w Polsce Laboratorium Referencyjnym w zakresie ilościowej oceny genu BCR-ABL wyrażanej w skali międzynarodowej (IS – International Scale) w ramach konsorcjum European LeukemiaNet i EUTOS for CML. Jedynie ta Pracownia ma uprawnienia do certyfikowania innych ośrodków diagnostycznych.
 

Przewlekła białaczka szpikowa, na którą każdego roku zapada ok. 350 osób, to nowotwór będący „pod kontrolą” współczesnej medycyny. Pacjenci zmagający się z chorobą objęci są wysokiej jakości terapią. Eksperci wskazują, że dostępne terapie pozwalają na utrzymanie pacjenta w dobrym samopoczuciu, bez dolegliwości i w pełni aktywności życiowej. Konieczne jest jednak osiągnięcie kontroli choroby, poprzez uzyskiwanie kolejnych, coraz głębszych odpowiedzi na leczenie. Kluczem do tego jest właściwe monitorowanie terapii, które powinno być elementem spójnym leczenia. Pozwala ono na obserwacje postępu terapii i kontrolę osiąganych wyników leczenia.

Przewlekła białaczka szpikowa jest chorobą nowotworową krwi i szpiku kostnego należącą do grupy nowotworów mieloproliferacyjnych. Choroba rozwija się powoli i początkowo nie daje o sobie znać. Pojawiają się objawy ogólne, które często są niecharakterystyczne – jak zmęczenie, uczucie pełności w lewej części jamy brzusznej, utrata masy ciała, gorączka, utrata apetytu, nawracające zakażenia. W początkowym stadium pacjent może nie odczuwać choroby, z pewnością zauważy ją jednak lekarz – i to w oparciu o wynik prostego i łatwo dostępnego badania – morfologii krwi. Przewlekła białaczka szpikowa jeszcze do niedawna uznawana była za chorobę śmiertelną, dziś, na skutek postępu medycyny i dzięki dostępnym metodom leczenia, jak terapia lekami z grupy inhibitorów kinaz tyrozynowych, kwalifikuje się do chorób przewlekłych. Uzyskanie głębokiej odpowiedzi molekularnej na poziomie MR 4.5 w perspektywie może być przesłanką do bezpiecznego zakończenia farmakoterapii.