Badania pokazują, że zarówno za duże, jak i za małe stężenie selenu i cynku znacząco może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworu.

Prof. Jan Lubiński, onkolog i genetyk w Międzynarodowym Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie szuka zależności między poziomem stężenia tych pierwiastków, a ryzykiem rozwoju nowotworów.

Z jego badań wynika, że cynk jest groźny, jeśli występuje w stężeniu powyżej 6 tysięcy mikrogramów na litr krwi u kobiet po 60 roku życia. W takiej sytuacji ryzyko nowotworu jest aż 70-krotnie zwiększone! A zbyt wysoki poziom tego pierwiastka to nie jest sytuacja rzadka.

- Prawie 70 proc. kobiet powyżej 60 roku życia ma za wysoki poziom cynku. Uzależnione jest to od naszej diety. Tego pierwiastka jest dużo w wołowinie, wieprzowinie, drobiu i produktach zbożowych – mówi prof. Lubiński.

Optymalne stężenie selenu we krwi to 92-108 mikrogramów (mcg) na litr surowicy krwi.

Jeśli stężenie selenu jest większe niż prawidłowe, ryzyko rozwoju raka (oprócz nowotworu piersi) jest zwiększone 60-krotnie! W przypadku raka piersi - trzykrotnie.

Ale także niedobór selenu jest rakotwórczy. Jeśli selenu jest za mało, wtedy jest 40-krotnie większe ryzyko rozwoju nowotworu.

TRACHEOTOMIA - otolaryngologiczny zabieg rozcięcia środkowo-przedniej ściany tchawicy, podczas którego do światła dróg oddechowych wprowadza się rurkę i tą drogą prowadzi się wentylację płuc. W wyniku tracheotomii zapewnia się dopływ powietrza do płuc z pominięciem nosa, gardła i krtani.

O typach tracheotomii, o pielęgnacji po zabiegu, a także o zabiegach zmieniających barwę głosu - w rozmowie Katarzyny Pelc z prof. Witoldem Szyfterem