Nie wiesz, czy choroba, która Cię dopadła to grypa czy tylko przeziębienie? 
Grypa zazwyczaj atakuje nagle - rano czujemy się normalnie, a koło południa zaczynamy się słaniać na nogach. Bardzo szybko rośnie nam gorączka, od tego dołącza silne uczucie rozbicia, bóle mięśni i stawów. Może pojawić się światłowstręt. Przeziębienie zwykle ma łagodniejszy przebieg - szczegółowo, czym różni się infekcja grypy od przeziębienia.

Choć szczyt zachorowań na grypę przypada między styczniem a marcem to lekarze już teraz przypominają, że szczepionki przeciw grypie sezonowej są już dostępne w aptekach i placówkach opieki zdrowotnej.  
"Połowa października to najlepszy czas żeby się zaszczepić przeciw grypie" - mówi dr Danuta Jurkiewicz-Badacz, kierownik Centrum Szczepień w Szpitalu Jana Pawła II w Krakowie.
 
W sezonie najistotniejsze jest unikanie, na ile to możliwe, osób, które mają objawy grypy, a w okresie nasilonych zachorowań w ogóle skupisk ludzkich. Należy starannie, i jak najczęściej, myć ręce wodą z mydłem oraz wietrzyć wszelkie pomieszczenia (przynajmniej raz dziennie przez kwadrans okno szeroko otwarte). Starajmy się rękami nie dotykać ust i nosa Jeśli już zachorujesz, nie rozdawaj grypy rodzinie i przyjaciołom oraz kolegom z pracy. Siedź w domu. Zasłaniaj usta kaszląc, czy kichając. Przyjmuj leki przepisane przez lekarza. Wspieraj organizm środkami łagodzącymi uciążliwe objawy. I szybko wracaj do zdrowia.
 
"O szczepieniu powinny szczególnie pamiętać osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, rodzice dzieci powyżej 6. miesiąca życia, kobiety w ciąży oraz osoby 65+" - dodaje dr Jurkiewicz-Badacz
 
Krakowscy seniorzy mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie. Informację na temat szczepień można uzyskać pod numerem Całodobowego Telefonu Informacji Medycznej (12) 661-22-40. Na szczepienia przeciw grypie miasto przeznaczyło w tym roku 180 tys. zł.