Istnieją:

chłoniaki ziarnicze (chłoniak Hodgkina) i chłoniaki nieziarnicze (ok. 80% przypadków). Do grupy chłoniaków zalicza się również przewlekłą białaczkę limfocytową. Przyczyny powstawania chłoniaków nie zostały jeszcze odkryte, ale wytypowano juz wiele czynników, które zwiększają ryzyko ich wystąpienia.

Każdego roku w Polsce diagnozuje się kilka tysiecy przypadków chłoniaków. Chorują osoby w róznym wieku. W przypadku chłoniaków ziarniczych wystepują dwa szczyty zachorowań, przypadające na okres wczesnej dorosłości i wiek podeszły. Ryzyko zachorowania na chłoniaki nieziarnicze wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy - wg danych epidemiologicznych Krajowego Rejestru Nowotworów - najczęściej osób po 55. roku zycia.

Jak rozpoznać chłoniaka, czy da sie go wyleczyć, gdzie szukać wsparcia w chorobie ? To tylko niektóre pytania, na które  Katarzynie Pelc odpowiadają prof. Wojciech Jurczak, hematolog z Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i  Maria Szuba, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”
 

e-mail:[email protected], [email protected]

www.przebisnieg.org

Facebook.com/StowarzyszeniePrzebisnieg