Grunty Prądnika Czerwonego obejmowały taki kawał krakowskiego świata, że gdyby je Krakowowi ująć, to byśmy miasta nie poznali.

W czasach średniowiecznych południowa część Prądnika Czerwonego sięgała kościoła Św. Mikołaja na (dziś) Wesołej , a północna… stykała się z gruntami wsi Węgrzce tam, gdzie i dziś się styka – czyli na północnej  granicy miasta. Te punkty dzieli w linii prostej prawie siedem kilometrów.

Po lokacji na wiele wieków południowa granica Prądnika opierała się na linii, której reliktem jest ul. Lubomirskiego. Z kolei na północnym wschodzie dzielnicy reliktem drogi prądnickiej zmierzającej ku granicy wsi jest ul. Krzesławicka.

Możemy przyjąć, że na kilka stuleci obszarem kluczowym dla Czerwonego Prądnika był zbieg potoku Sudół Dominikański i Młynówki Dominikańskiej. Jej wody, oddzielone od koryta Prądnika w pobliżu dzisiejszej granicy Krakowa i Zielonek, przepływały przed frontem dworu biskupów (Prądnik Biały) i dalej na wschód, w linii dzisiejszych ulic Bursztynowej, Nad Strugą i  Dominikanów.

Zapraszam do planu miasta… Przy ul. Orląt Lwowskich, na Osiedlu Oficerskim do dziś znajdziemy tzw. latarnie policyjne z numerami domów (podświetlane) opisane obok nazwy ulicy nazwą gminy: Prądnik

Konrad Myślik/kp