Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Garbary i Piasek

To portret trójkąta zabudowy miejskiej, zwanego Tassemberg, ulokowanego miedzy ówczesnymi ulicami Szeroką (dziś Karmelicka), Garbarską i linią miejskich obwałowań, czyli dzisiejszą linią ul. Dunajewskiego. To prawdziwe GARBARY.

ze zbiorów MHK

Bardzo Państwa przepraszamy za tę marną jakość kopii rysunku Józefa Brodowskiego, który to rysunek powstał w 1812 r. Jednak jego wartość dokumentalna (zbiory MHK) jest ogromna. To portret trójkąta zabudowy miejskiej, zwanego Tassemberg, ulokowanego miedzy ówczesnymi ulicami Szeroką (dziś Karmelicka), Garbarską i linią miejskich obwałowań, czyli dzisiejszą linią ul. Dunajewskiego. To prawdziwe GARBARY.  Dobrodziej Pan Józef miał (hkhm) pewne kłopoty z utrzymaniem perspektywy, ale któż z nas jest bez wad...

Dla porównania pokazujemy Państwu kopię fotografii satelitarnej w wersji 3D z google maps. proszę spojrzeć: po lewej (pierwsza strzałka) - sygnaturka kościoła św. Kazimierza Królewicza przy ul. Reformackiej (na rysunku Brodowskiego: miedzy basztami), na żółto zaznaczona linia (dzisiejsza) ul. Dunajewskiego.  Prawie się zgadza ... Dalej w prawo strzałki wskazują na kaplicę przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Panny Marii na Piasku - i na korpus kościoła.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię