Podczas wieczoru autorskiego na Wydziale Polonistyki UJ Barbara Toruńczyk przedstawiła swoją najnowszą książkę zat. Z OPOWIEŚCI WSCHODNIOEUROPEJSKICH.
J ak pisał w Tygodniku Powszechnym Tomasz Fiałkowski; "To książka pokoleniowa, po trosze autobiograficzna. Rzecz o przemianach historycznych i kulturowych, jakie dokonywały się w minionych dziesięcioleciach, zwłaszcza zaś o relacjach między kulturą a polityką. Analiza, ale i wyznanie wiary. Wiary w literaturę."
A Timothy Snyder dodaje: "Jakie są związki literatury z polityką? Wybór eseistyki i korespondencji Barbary Toruńczyk jest argumentem za tym, że istnieje poprawna odpowiedź na to pytanie.Klasyczne odpowiedzi są dwie: ''Literatura nie ma nic wspólnego z polityką'' oraz ''Cała literatura jest polityczna''. We wschodnioeuropejskich realiach, jak dowodzi Toruńczyk, literatury nie da się oddzielić od polityki. Pisarz musi żyć, żeby pisać, a życie na wschodzie Europy było nieuchronnie polityczne. Toruńczyk uważa za Miłoszem, że cokolwiek pisarz myślał o życiu i związkach międzyludzkich, doświadczenie nazizmu i stalinizmu to odmieniło. Historia relatywizuje wszystkie wartości".

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów ze spotkania, które z Barbarą Toruńczyk poprowadzili Justyna Nowicka i Bronisław Maj.

[

Posłuchaj: 

]