- Zależało nam na możliwie jak najbardziej kompletnej rejestracji i opracowaniu naukowym istniejącego zasobu witraży sakralnych w różnych rejonach kraju, ze szczególnym określeniem kwestii historycznych – mówi prof. dr hab. Wojciech Bałus. - Prace nad tomami zajęły setki godzin pracy merytorycznej, a także fizycznej – dodaje profesor Bałus. – Autorzy, dokumentując witraże, wykorzystali specjalnie zakupiony sprzęt składający się z profesjonalnych aparatów umieszczonych na podnośnikach.

Pierwszy tom, opracowany przez Danutę Czapczyńską-Kleszczyńską oraz Tomasza Szybistego przy współpracy Pawła Karaszkiewicza i Anny Zeńczak, obejmuje miasto Kraków. Drugi dokumentuje witraże w archidiecezji krakowskiej w dekanatach pozakrakowskich (autorem jest Tomasz Szybisty, który współpracował przy tworzeniu publikacji z Danutą Czapczyńską-Kleszczyńską). W trzecim znalazły się witraże znajdujące się w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej; jego autorami są Irena Kontny oraz Tomasz Szybisty.

Wszystkie części serii wydane zostały przez iMedius, agencję reklamową z Krakowa. Pierwszy tom otrzymał prestiżową nagrodę im. Jerzego Łozińskiego, przyznawaną przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki.
jn/mat. prasowe