"Serce pasowało" to znakomita, porywająca i bardzo rzetelna historia polskiej transplantologii. Napisała ją doświadczona dziennikarka i publicystka Anna Mateja, znana również z innej medycznej książki pt. "Cud w medycynie". Jak budowano, już od lat sześćdziesiątych polską transplantologię, jak lekarze przygotowywali się do pierwszych operacji, skąd ich wiedza, jak zdobywali sprzęt? O tym bardzo ciekawie opowiada autorka, przedstawiając przede wszystkim najważniejszych chirurgów, którzy mimo braku doświadczenia i przy dużym oporze medycznego świata,  podejmowali się eksperymentalnych, trudnych i ryzykownych operacji. Autorka prowadzi nas nie tylko do sal operacyjnych i szpitalnych , laboratorium naukowych, gabinetów lekarskich. Opowiada też poruszające historie pacjentów ratowanych przez chirurgów i wyborów etycznych, których musieli ci ostatni dokonywać.
W Kole Kultury Anna Mateja opowie o swojej pracy nad książką "Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii".


Wielki awanturnik i literacki geniusz. Miguel Cervantes na ilustracjach dwóch współczesnych twórców odsłaniających tajemnice życia twórcy i jego epoki. Prace Davida Rubina i Miguelanxo Prado to dialog między komiksem a ilustracją, między Teatrem cudów a scenami z życia Cervantesa.
Biografia słynnego twórca Don Kichota, w dalszym ciągu nie do końca znana europejskim czytelnikom, pokazana jest na krakowskiej wystawie za pomocą obrazów. Po Miguelu Cervantesie nie pozostał żaden portret ani manuskrypt. Jego barwne życie mogłoby posłużyć za temat awanturniczej powieści, był podróżnikiem, trafiał do więzienia, był królewskim szpiegiem i poborcą podatkowym.
W  ramach obchodów 400-lecia śmierci Miguela de Cervantesa Ambasada Hiszpanii w Polsce i Instytut Cervantesa pokazują w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie  wystawę komiksu i ilustracji Miguel W Cervantesie. Teatr cudów.W Kole Kultury o wystawie opowie Andrés Cerrillo Jerónimo.

"Cztery rzęsy nietoperza" , taki tytuł ma najnowsza książka Hanny Kowalewskiej. Dlaczego? To m. in. wytłumaczy autorka w dzisiejszym Kole Kultury. Zdradzi również czego dotyczy wątek kryminalny tej historii i opowie o tym jak powstawała jej powieść, której fragmentów słuchamy w radiowej bibliotece w interpretacji Marty Ścisłowicz.


W Kole Kultury również recenzja prof. Marty Wyki. Tym razem polecać będziemy książkę "Henryk" Wojciecha Karpińskiego (Zeszyty Literackie).