Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Katarzyna Herbert, Ryszard Krynicki, Joanna Oparek, Maciej Pinkwart i Wojciech Bonowicz

Katarzyna Herbert, Ryszard Krynicki, Joanna Oparek, Maciej Pinkwart i Wojciech Bonowicz to goście świątecznego wydania Koła kultury w czwartek 31 maja. g. 21-23. Rozmawiać będziemy min. o tomie listów Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996”.

 

W programie spotkanie Katarzyną Herbertową i Ryszardem Krynickim, którzy zaprezentują tom tomie listów Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996”, który ukazał się nakładem wydawnictwa a5.

Katarzyna Fortuna z Katarzyną Herbert

Wisława Szymborska i Zbigniew Herbert – niewielu wie, że łączyła ich bliska i serdeczna relacja. A że oboje byli mistrzami zwięzłej i pełnej humoru epistolografii – toteż książka prezentująca niepublikowane listy obojga to znakomita lektura, obficie zilustrowana nie tylko sławnymi już kolażami, ale również reprodukcjami kart pocztowych i rysunkami Zbigniewa Herberta.

Początek korespondencji to list Szymborskiej, która jako redaktorka krakowskiego tygodnika „Życie Literackie” prosi Herberta o przysłanie wierszy. Jest rok 1955, zaczęła się już odwilż, redakcja planuje przedstawienie kilku młodych poetów przed debiutem książkowym. Znajomość szybko zmieniła się w serdeczną przyjaźń, a wymiana listów przybrała postać towarzyskiej gry. Ostatni list pochodzi z roku 1996; nagrodzona właśnie Noblem Szymborska, dziękując Herbertowi za gratulacje, pisze: „Zbyszku, Wielki Poeto! Gdyby to ode mnie zależało, to Ty byś teraz męczył się nad przemówieniem...”.

Brawurowy humor, błyskotliwość, dystans do siebie i do świata - korespondencja Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta to niezwykły zapis ich przyjaźni; książka, którą czyta się z uśmiechem i wzruszeniem.

Redakcja i opracowanie edytorskie Ryszard Krynicki.

W programie również rozmowa z poetką Joanna Oparek, autorką tomiku „Berlin porn” biorącą udział w Festiwalu Miłosza, Wojciechem Bonowiczem, nominowanym do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom „Druga ręka” oraz Maciejem Pinkwartem, autorem zbioru felietonów „Góral z powyłamywanymi zębami” oraz książki  „ Stefan Żeromski. Prezydent Rzeczpospolitej Zakopiańskiej”.

 

Audycja realizowana w ramach projektu "Rok Zbigniewa Herberta w Radiu Kraków" objętego Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918–2018" 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię