Tadeusz Polkowski , współzałożyciel grupy "Firma". Do 2011 roku wraz z zespołem nagrał szereg albumów w tym: "Pierwszy nielegal" (2001), "Z dedykacją na ulicy" (2002), "Nielegalne rytmy" (2005), "NieLegalne Rytmy. Kontynuacja" oraz "Nasza broń to nasza pasja" (2011). Gościł także na płytach takich wykonawców jak: DJ600V, WWO, Bosski Roman, Popek, PTP.

fot. Joanna Gąska

W 2011 roku rozpoczął działalność solową. Od tego czasu opublikował utwory i teledyski promujące pierwszy album zatytułowany "Niewygodna prawda" . Na krążku znajduje się premierowy utwór "Żołnierze wyklęci" , poświęcony zbrojnemu podziemiu antykomunistycznemu działającemu po zakończeniu II wojny światowej.

W lutym 2012 roku ukazał się teledysk do utworu "Rotmistrz Witold Pilecki" , a w lipcu powstał obraz do utworu "Generał Nil", który miał przypomnieć osobę generała Augusta Fieldorfa. Na płycie znalazły się utwory, jak pisze autor, dotyczące "wspaniałych, dumnych, bądź tragicznych wątków w polskiej historii". Raper wziął udział również w akcji "Ratujmy Roja" , wspomagającej realizację filmu o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu, ps. "Rój" oraz w otwarciu stałej ekspozycji w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie (wrzesień 2012).


"... Akurat sięgnąłem po książki dotyczące najnowszej historii Polski i to, mówiąc kolokwialnie, siadło mi po prostu na mózgu - mówił w trakcie programu o swoim zainteresowaniu historią Tadek (Tadeusz Polkowski) - dlatego, że [...] ta najświeższa, najnowsza historia II wojny światowej czy okolic tej wojny ma gigantyczny wpływ na to, w jakiej rzeczywistości żyjemy, a po drugie jest to historia niezwykle barwna, niezwykle tragiczna, a zarazem niezwykle dumna, co jest dodatkowo wzmacniane faktem, że ostatni bohaterowie tamtych czasów , jak i również ostatni zbrodniarze żyją jeszcze wśród nas. Jest to [także] taka ostatnia chwila, żeby jeszcze móc właśnie skorzystać w takim miejscu jak Muzeum AK z relacji świadków historii.Tutaj, oprócz niesamowitego nagromadzenia eksponatów , można właśnie, idąc przez dziedziniec, spotkać gościa, który przesiedział 15 lat od czasów powojennych w więzieniu, czy siedział w obozach niemieckich sowieckich czy takich, którym "wisi" Virtuti Militari wpięte w klapę.To czyni także pochylanie się nad tym [historią], bardziej barwnym i ciekawym...".

A Tadeusz Żaba z Muzeum AK dodawał, że istotnym i ważnym jest wykorzystanie w promocji Muzeum ludzi działających na różnych polach sztuki: "... Uznaliśmy - mówił w trakcie audycji, że to będzie dobra i słuszna forma kierowana do ludzi młodych. Muzyka [to] środek wyrazu artystycznego . Przekaz budzi emocje. Każdy z nas słucha jakiegoś rodzaju muzyki [...], są też tacy, którzy słuchają hip- hopu, [a] ten hip-hop [Tadka] jest hip-hopem wartościowym , bo niesie ze sobą treści patriotyczne, naucza nas historii, pokazuje postaci, które warto naśladować, warto mieć w pamięci. Pokazuje naszych bohaterów....".

[

Posłuchaj:  

]