Zielone festiwale i konferencje

FESTIWALE, KTÓRE WYZNACZAJĄ ZIELONE TRENDY :

Folkowisko - Na trzy lipcowe dni podkarpacka wieś Gorajec licząca 12 domów zmienia się w stolicę polskiego folku. To nietypowa impreza – celebrująca wielokulturowość i wspólnotowość małych ojczyzn, a zarazem kameralna i rodzinna. Prowadzona jest akcja „Jesteś na wsi, nie rób wiochy! Segreguj śmieci!”, a na każdym kroku można znaleźć oznakowane pojemniki na odpady.Na terenie Chutoru Gorajec, w którym odbywa się festiwal ,powstała przydomowa oczyszczalnia ścieków, wodę ogrzewają solary słoneczne. Organizatorzy kierują się również zasadą 3R (reduce, reuse and recycle).

Cieszanów Rock Festiwal - rok temu organizatorzy wydrukowali wszystkie materiały promocyjne (plakaty, ulotki, informator festiwalowy) na certyfikowanym papierze ekologicznym pochodzącym z recyklingu. W Strefie Swojskiego Jadła, panie z kół gospodyń z terenu gminy Cieszanów, przeszkolone w zakresie przygotowywania potraw wegetariańskich i wegańskich, serwowały tradycyjne potrawy kuchni regionalnej również w alternatywnych, ekologicznych wersjach. Posiłki podawano w naczyniach biodegradowalnych z otrąb pszennych. Festiwalowicze, którzy – zachęcani wcześniej przez organizatorów – używali własnych sztućców, mogli wylosować upominki. Do ogrzewania wody w wolnostojących kabinach prysznicowych na terenie pola namiotowego używano ekranów solarnych. Wprowadzono również podstawową selekcję odpadów na frakcję suchą i odpady komunalne.

Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. M. Grechuty - Na płycie Rynku Głównego w Krakowie stanął eko-namiot informujący o działaniach proekologicznych. Eko-wolontariusze, dbali o porządek i angażowali w ekologiczne działania najmłodszych uczestników. Organizatorzy zrezygnowali z tradycyjnych ulotek i plakatów, które promowałyby działania proekologiczne. Do tego celu wykorzystano media społecznościowe: Facebook, Nasza Klasa, Twitter oraz stronę internetową Fundacji: www.mimowszystko.org i Biura Młodych: www. biuromlodych.org