Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

8.04.2017 - Bieg i lekcja historii

  • Rusz się!
  • date_range Poniedziałek, 2017.04.03 13:11 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 21:54 )
To coraz popularniejsze zjawisko. Bieganie najwyraźniej jest dobre na wszystko, bo zawody organizuje się również po to, by mówić o wydarzeniach historycznych.

W Krakowie coraz większą popularnością cieszy się Bieg Pamięci, od 5 lat organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

5-kilometrowa trasa wiedzie przez miejsca związane z wydarzeniami II. wojny światowej.

Tego typu imprezy nie jest łatwo organizować. Nie jest też łatwo skłonić uczestników by nie ograniczali się tylko do udziału w zawodach, ale też rzeczywiście sięgnęli do historii. Choć zadanie wydaje się karkołomne.

Muzeum Historyczne ma jednak sposoby, aby to zrobić...

- To element naszej corocznej akcji "Pamiętaj z Nami". Chcemy w ten sposób przypomnieć o tych miejscach, a biegaczy zachęcić nie tylko do aktywności sportowej, ale też do sięgnięcia po informacje na temat tych miejsc i wydarzeń, które miały tam miejsce - mówi Marta Śmietana z MHK

Bo w sposób szczególny wyznaczono trasę tego biegu...

Startujemy z ulicy Pomorskiej, gdzie mieściła się siedziba gestapo i cele, w których przetrzymywano więźniów. Biegniemy Łobzowską, potem plantami wokół Rynku Głównego, bulwarami wiślanymi, a kończymy na Placu Bohaterów Getta, przy Aptece Pod Orłem, którą prowadził pan Tadeusz Pankiewicz, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Potem biegacze zapraszani są nan poczęstunek do Fabryki Emalia Oskara Schindlera.

Kiedy zrodził się pomysł, żeby połączyć akcję "Pamiętaj z Nami" z biegiem...?

Pomysł zrodził się już na początku. W samej akcji "Pamiętaj z Nami" chodziło o to, aby w sposób niekonwencjonalny, ale też nie na siłę nowatorski pokazać historię Krakowa w czasie okupacji. Myśleliśmy o takich środkach jak spacery, jak spotkania ze świadkami historii. Nasz kolega z pracy, Bartłomiej Nuckowski, wymyślił bieg. On sam biega i stwierdził, że to jest ciekawe. I to "chwyciło". My od początku do końca o tych naszych biegaczy dbamy. Dostają koszulki, dostają w pakietach startowych gadżety oraz materiały na temat naszego muzeum i na temat miejc, które w czasie zawodów odwiedzamy.

Tego typu biegów w ostatnim czasie jest coraz więcej. Jakiś czas temu w całej Polsce i za granicą organizowane były Biegi Tropem Wilczym, upamiętniające żołnierzy wyklętych. Są biegi z okazji rocznic wydarzeń historycznych i upamiętniające historyczne postaci. Czy takie połączenie sportu z lekcją historii rzeczywiście przynosi efekt? Czy biegacze naprawdę sięgają do historii zamiast myśleć tylko o starcie i osiągnięciu wyniku?

Jeśli mamy tych 750 uczestników i jeśli choćby 10 z nich wyjdzie ze świadomością czym jest "trasa pamięci", z jaką historią jest związana, to już jest dobrze. Bo za rok będzie następnych dziesięciu, a potem kolejni.

Tym bardziej, że Wy też oferujecie uczestnikom darmowe zwiedzanie tych miejsc, które są równocześnie oddziałami MHK.

I część biegaczy rzeczywiście z tego korzysta. Dla potrzeb promocyjnych rwalizujemy materiały filmowe, w których są też rozmowy z biegaczami. Przeglądam je i coraz więcej biegaczy przyznaje, że ten aspekt historyczny jest dla nich ważny. To zatem działa. Procentowo nie da się tego wyliczyć, ale jest to dla nich istotne.

A kolejna ciekawa rzecz to... posiłek regeneracyjny dla zawodników w formie... potraw, którego przyrządzano wtedy, w czasie wojny!

Chcemy przypomnieć, że jeśli czegoś brakuje, to ludzie zawsze jakoś sobie radzili i z tych braków starali się stworzyć jakiś "byt kulinarny". Będziemy podawać na przykład babkę z obierków ziemniaczanych, będzie słonina...

Ludzie - z tego co obserwowałem na poprzednich edycjach - interesują się, pytają o przepis, o historię tych potraw...

Ludzie są bardzo zainteresowani choćby dlatego, że próbują czegoś, co wydaje im się zaskakujące i dziwne. I chcą wiedzieć, co też takiego zjedli.

Da się w idealny sposób uczestniczyć w imprezach sportowych, które mają tło historuczne...? Wykorzystać oba te aspekty?

Idealną formą jest to, kiedy nasz bieg jest dla kogoś inspiracją. żeby dalej szukać, czytać, rozwijać się, pogłębiać swoją wiedzę, nie tylko w tym zakresie. Żeby być ciekawym świata. Ale również chodzi o to, by brać udział w innych imprezach sportowych, bo zdrowy odwiedzający to... jest nasz kapitał. Połączenie tych dwóch rzeczy wydaje mi się mądrym rozwiązaniem...

 

Rozmawiał Maciej Skowronek

 

fot. Karol Surówka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 10:09

    Marek Sowa: Pojedynek będzie wyrównany, ale jestem przekonany, że te wybory wygramy

  • 09:46

    Kraków: jest nagroda za znalezienie promieniotwórczego defektoskopu

  • 09:22

    Poznaliśmy szczegóły 30. kolejki Esktraklasy

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię