Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

3.11.2018 - Speed-ball

  • Rusz się!
  • date_range Sobota, 2018.11.03 08:35 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 22:53 )
To sport absolutnie dla każdego. Nie potrzeba nie wiadomo jakich umiejętności, a grę można dostosować do własnej siły i kondycji. A z czasem jedno i drugie się poprawi.

Zbyszek Bizoń (fot. sportownia.eu)

 

Speed-ball, jedna z "okołotenisowych" dyscyplin, staje się coraz bardziej znany i popularny w Polsce. Polega na odbijaniu rakietką gumowej piłki uwięzionej na lince, przytwierdzonej do słupka. Wygląda jak niewinna podwórkowa zabawa? Może i tak, ale jest świetnym i prostym sposobem na aktywność fizyczną.

- Speed-ball powstał w Egipcie. Początkowo był jednym z ćwiczeń treningowych dla tenisistów, ale w końcu ewoluował i stał się osobną dyscypliną - mówi Zbigniew Bizoń, reprezentant Polski i trener w klubie Speed-ball Myślenice

Co daje speed-ball? Podczas gry można się zmęczyć prawie tak jak na squashu

- Poziom dynamiki można dostosować w dowolny sposób - dodaje Izabela Janczak-Bizoń z działającego na terenie Małopolski stowarzyszenia Sportownia - Można grać rekreacyjnie, ale można tez na poziomie zawodniczym, który jest już naprawdę widowiskowy.

Jak dodaje Iza, początkowo trudno jest  załapać sposób gry.

- Trudność sprawia opanowanie piłki poruszającej się po paraboli. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że w dyscyplinach sportowych piłka leci na nas. A tu przelatuje bokiem. Ale kiedy już to się opanuje, gra sprawia już tylko przyjemność. Mogą grać dzieci, może grać młodzież, dorośli. Speedball lubią też seniorzy, bo piłka jest na uwięzi i nie trzeba się po nią schylać.

W speedballu trzeba mieć też... dobry wzrok, choć jak przyznaje Zbyszek, czasem nawet to nie pomaga

- Na najwyższym poziomie piłka leci tak szybko, że zawodnik jej nie widzi i uderza na wyczucie. Ale ta gra z pewnością poprawia spostrzegawczość, refleks i koordynację.

Zatem jak widzicie, są same plusy.

- Sprzęt tez nie jest drogi - przekonuje Iza - Zestaw z masztem, rakietami i piłką to koszt kilkuset złotych. Można go rozłożyć w ogrodzie, można go wszędzie zabrać, bo maszt jest składany, więc zmieści się do bagażnika samochodu. Prawie nic nas nie ogranicza.

Speed-ball w Polsce staje się coraz bardziej popularny, również pod względem coraz lepszych występów polskich zawodników.

Na niedawnych Mistrzostwach Świata w Kuwejcie, dwie juniorki z Krakowa (15-letnia Laura Lach i 18-letnia Martyna Dudek) wywalczyły brązowe medale. Laura zajęła też 4. miejsce w kategorii seniorek, w konkurencji super solo.

Tuż za podium uplasował się też w kategorii seniorów Zbyszek Bizoń. 4. miejsce zajęła również polska drużyna.

W Małopolsce też działa kilka klubów. Zbyszek i Iza "rozkręcają" powiat myślenicki. Można też pograć w Andrychowie czy Lipnicy Murowanej i oczywiście w Krakowie, gdzie niedawno rozgrywane były Mistrzostwa Polski.  Kto ma ochotę, niech spróbuje.


SKO

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię