Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

30.03.2018 - Kto chce zagrać w curling?

  • Rusz się!
  • date_range Sobota, 2018.03.03 08:35 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 22:40 )
Przedstawmy kolejną dyscyplinę "dla każdego". To nie tylko w ramach wspomnień zakończonych tydzień wcześniej igrzysk olimpijskich.

 

W Krakowie działa najliczniejszy klub curlingowy w Polsce. W dniach od 9. do 25. marca w Czarnym Dunajcu organizuje coroczny festiwal curlingowy, podczas którego każdy będzie mógł spróbować swoich sił w tym sporcie. Pod okiem trenerów.

Z krakowskimi curlerami spotkaliśmy się w hali lodowej przy ulicy Siedleckiego, gdzie na co dzień trenują.

O zasadach nie będziemy pisali zbyt wiele, bo wiele się o tym mówi i każdy powinien je znać. Przypomnimy jedynie, że należy wsunąć swój kamień jak najbliżej środka pola punktowego. Ile naszych kamieni będzie bliżej środka, tyle zdobywamy punktów w poszczególnej partii.

- Jeśli się gra na profesjonalnym poziomie, to kondycja w tym sporcie jest potrzeba - przekonuje Michał Chudziński z KKC - Ale na poziomie amatorskim kondycja nie jest potrzeba. Grać można od momentu, kiedy waga ciała przekroczy wagę kamienia, czyli 20 kg. Górnej granicy wiekowej w zasadzie nie ma.

Wszystko determinuje możliwość kucnięcia z wykrokiem - bo w takiej pozycji wypuszcza się kamienie - i skutecznie szczotkowanie lodu.

- Na poziomie zawodniczym, kiedy gra się mecze trwające nawet po 2-3 godziny lepsza kondycja jest już niezbędna - dodaje Michał.

Po takim jednym treningu można się jednak solidnie zmęczyć.

- Zwłaszcza od szczotkowania czuć efekty w barkach - przyznaje Aleksandra Bigosińska, dyrektor sportowa w KKC

Do tego warto dodać to, co zostaje w nogach. Wypuszczanie kamienia angażuje mięśnie nóg. Poza tym podczas szczotkowania pokonuje się w sumie spore odległości. W czasie jednego meczu może być to nawet... kilka kilometrów!

- Trenując curling warto też wykonywać inne aktywności, na przykład bieganie czy pływanie - zaznacza pani Aleksandra - Curling angażuje głównie mięśnie głębokie. Poza tym ważna jest dobra koordynacja i równowaga. Dlatego wszelkie rozciąganie czy joga są wskazane.

 

 

Curling stał się popularny w Polsce kilkanaście lat temu, kiedy... zaczął być pokazywany w telewizji.

- Tak, oglądałam curling na Eurosporcie - przyznaje Karolina Startek, jedna z zawodniczek KKC - Mój kolega chciał spróbować tej gry i zaproponował, żebym razem z nim poszła na pierwszy trening. To był ten impuls.

Pani Karolina gra już sześć lat i jest obecnie jedną z najlepszych zawodniczek KKC. W ten weekend reprezentuje klub na Mistrzostwach Polski w mikstach.

- Zachęcam wszystkich, którzy nie do końca wierzą, że ten sport może być dla nich fajny, żeby jednak przyjść i spróbować. To jest coś zupełnie innego, zupełnie inna perspektywa i można naprawdę złapać tego "bakcyla".

Okazją do spróbowania swoich sił w tym sporcie będzie coroczna impreza "Curling pod Tatrami", organizowana przez KKC w Czarnym Dunajcu.

W tym roku odbędzie się ona w dniach 9-25. marca.

- Będzie sporo wydarzeń. Od turniejów po otwarte treningi pod okiem profesjonalistów - zapowiada Aleksandra Bigosińska - To jest super okazja, żeby każdy mógł spróbować tego sportu, który jest naprawdę fajny, towarzyski kulturalny sport.

Bo czy nie marzyli Państwo, aby choć raz w życiu puścić ten słynny kamień po lodzie i sobie poszczotkować...?

Wszystkie informacje na temat imprezy w Czarnym Dunajcu są na stronie internetowej curlingpodtatrami.pl


SKO

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 11:43

    Prof. Piotr Jedynak nowym rektorem UJ

  • 11:36

    Poseł Polski 2050: Partia postanowiła, że nasze panie ministry nie idą do Europarlamentu

  • 11:24

    Będą konie, historyczne stroje i nauka. W piątek ruszy rajd konny trasą ucieczki rotmistrza Pileckiego z obozu Auschwitz

  • 10:57

    Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych Politechniki Krakowskiej

  • 10:36

    Rada Miejska w Tarnowie wybrała nowego przewodniczącego. Na jedną sesję

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię