Choć marsz z kijkami kojarzy się raczej z mało wyczynowym hobby, to jak przekonuje nasz gość, warto również wziąć udział w profesjonalnych zawodach, których również w Małopolsce nie brakuje. To okazja do sportowej rywalizacji, która czasem kusi amatorów, ale również... możliwość poznania właściwych technik spaceru z kijkami. To przydaje się zwłaszcza, jeśli ktoś nie ma czasu lub ochoty na profesjonalne zajęcia pod okiem instruktora.

- Każde profesjonalne zawody w nordic walking odbywają się pod bacznym okiem sędziów - mówi Sylwia Pasińska-Skowron - Zwracają uwagę na technikę marszu, bo za każdym razem jedna noga musi się stykać z podłożem. Sprawdzana jest też praca rąk, a nawet... kąt styczności kija z podłożem!

Praca sędziów przypomina więc trochę rywalizację w chodzie sportowym. I tak jak w chodzie, sędziowie "częstują" zawodników żółtymi i czerwonymi kartkami. - Czerwona kartka oznacza oczywiście "zdjęcie" z trasy, natomiast mniej rażące przewinienia karane są dodatkowymi minutami. Jeśli zawodnik z czołówki złapie taką karę, to traci szansę na podium - mówi pani Sylwia

Brzmi dość zniechęcająco, ale to nie oznacza, że "zwykli" miłośnicy kijków nie mogą startować w zawodach.

- Przed każdymi zawodami przeprowadzana jest wspólna rozgrzewka, a sędziowie pokazują, jak powinien wyglądać prawidłowy marsz - wyjaśnia ani Sylwia. To oznacza, że nawet osoba, która nie miała do czynienia z profesjonalnym uprawianiem nordic walking może się tego nauczyć. A poza tym... nie trzeba koniecznie zdobywać laurów. Liczy się przecież także sam udział, dobra zabawa i atmosfera prawdziwych zawodów!

A gdzie takich szukać? Podczas wielu biegów rozgrywana jest równocześnie rywalizacja w nordic walking. Przykładem jest znany i ceniony przez biegaczy coroczny cykl "Perły Małopolski", rozgrywany w małopolskich parkach krajobrazowych.

- To wspaniałe zawody rozgrywane w najpiękniejszych miejscach naszego regionu - mówi Pasińska-Skowron, ale od razu dodaje: - To jednak są dość trudne trasy, bo chodzimy i biegamy po górach. Lepiej więc na początek wybrać coś prostszego, czyli rywalizację "po płaskim"...

 

SKO/GB